An exploration of the generic parameters in the Piano Concerto Op. 54 by Robert Schumann
Robert Schumann'ın Op. 54 Piyano Konçertosu'ndaki tür ve stil özelliklerinin incelemesi
- Tez No: 871676
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLIVER FOLGER JIA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez, Robert Schumann'ın Op. 54 Piyano Konçertosu'nun ne amaçla yazıldığı sorusundan hareketle, eserin geleneksel çerçevede yenilikçi fikirleri nasıl sentezlediğini ve romantik ideoloji bağlamında bireyin toplumla ilişkisini nasıl yeniden yapılandırdığını incelemektedir. Tezin kuramsal çerçevesi iki ana bölümden oluşur. İlk bölümde, Schumann'ın müzik hakkındaki eleştirel düşüncelerine ve bu konçertoyu besteleme nedenlerine odaklanılarak, eserin bestelendiği dönem ve koşullar ele alınmıştır. İkinci bölümde, Hepokoski ve Darcy'nin sonat teorisi temel alınarak eserin tür ve stil açısından incelemesi yapılmıştır. Bu metodoloji kapsamında gerçekleştirilen analizler, Schumann'ın bu konçertoda klasik form ilkelerine ne ölçüde sadık kaldığını ve bu ilkelerden sapma nedenlerini göstermiştir. Sonuçlar, Schumann'ın yaratıcı vizyonunun, çağdaş piyano konçertolarında eleştirdiği eğilimleri düzeltme çabasını yansıttığını ortaya koyar. Bunun sonucu olarak Op. 54, Schumann'ın yenilikçi zihniyetini ve geleneğe olan saygısını birleştirme çabasını temsil eden bir kültürel miras olarak değerlendirilmiştir. Geniş bir bağlamda bu konçerto, kolektif birlik ideallerini destekleyen yeni bir birey-toplum ilişkisine vurgu yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
Starting from the question of the purpose behind its composition, this thesis examines how Robert Schumann's Piano Concerto Op. 54 synthesizes innovative ideas within a traditional framework and restructures the individual's relationship with society within the context of romantic ideology. The theoretical framework of the thesis comprises two main chapters. The first chapter focuses on Schumann's critical ideas on music and his reasons for composing this concerto. In the second chapter, the analysis of the work in terms of genre and style is conducted based on Hepokoski and Darcy's sonata theory. This methodology has demonstrated the extent to which Schumann adhered to and deviated from classical formal principles in this concerto. The results indicate that Schumann's creative vision reflects his efforts to rectify the tendencies that he criticized in contemporary piano concertos. As a result, Op. 54 is regarded as a cultural legacy representing Schumann's endeavor to combine his innovative mindset with his respect for tradition. In a broader context, this concerto emphasizes a new individual-society relationship that supports the ideal of a collective unity.