Demokrat Parti döneminde bürokrasi, siyaset ve demokrasi ilişkisi
Bureaucracy, politics and democracy relations in Demokrat Parti term
- Tez No: 73723
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESAT ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Tez konumuz olan“DP Döneminde Bürokrasi, Siyaset ve Demokrasi ilişkisi”bürokrasi temelinde ele alınmıştır. Bürokrasiyi, kavramsal çerçeve bağlamında bir örgütülenme, planlama ve bir hiyerarşik sistem olarak devletin temel yapısı olarak ele aldık. Bu anlamda tarihi süreçte, Yunan, Mısır, Roma ve Çin Uygarlıklarında bürokrasi temel bir fonksiyon oluşturmuştur. Devletin temel yapısını oluşturan bu örgütlenme biçimi batı demokrasilerinin gelişiminde de fonksiyonunu sürdürmüştür. Osmanlı İmparatorluğundaki örgütlenme biçimi ise öncelikle bir devlet yapılanması içinde askeri bürokrasi ile ardından 1700'lü yıllarda sivil bürokrasinin oluşmasıyla şekillenmiştir. Cumhuriyetin kuruluşunda da bu asker-sivil bürokrat kesim etkin bir role sahiptir. Tek parti döneminden demokrasiye geçişte“geleneksel bürokratik elit”ile“yeni siyasal elit”karşı karşıya gelmiştir. Fakat geleneksel Osmanlı-Türk bürokratik eliti(asker-sivil)demokrasiye geçildikten sonra bile etki ve kontrolünü kaybetmemiştir. Bu anlamda genellikle gelişmekte olan ülkeler ile demokrasiye geçiş sürecindeki ülkelerin durumu benzerlik göstermektedir. Bu nedenle DP'nin 1950'de iktidara gelmesi eski geleneksel bürokratik elitçe pek hoş karşılanmamıştır. Çünkü demokrasinin bir gereği olan seçimle iktidara gelme prensibi adeta CHP lilerce devletin işgali gibi algılanmıştır. DP'de kendi bürokratik kadrosunu oluşturabilmek ve kendi bürokratik kadrosunu oluşturabilmek ve kendi siyasal elitini etkin kılabilmek için geleneksel bürokrotik elitin gücünü kırmak istemiştir. Taraflar birbirlerine karşı hasmane bir duygu ile hareket etmişlerdir. Bu karşılıklı çatışmalar partilere, kişilere, devlete ve demokrasiye zarar vermiştir. Çünkü geleneksel bürokratik kadrolar 27-Mayıs- 1960 darbesi ile DP'yi iktidardan uzaklaştırmıştır. Böylece geleneksel bürokratik yapı on yıllık DP iktidarı karşısında ektisini ve gücünü iktidarı ele geçirerek göstermiştir. Bu durum Türk bürokratik elitinin siyasal sistemdeki yerini ve önemini gösterirken, Türk demokrasisinin gelişiminde oynadığı rolünü de sürdürmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our thesis which is "Bureaueracy, politics and democracy relations in DP term is discussed at the basis of bureaucracy. We took on the bureaucracy as organizing, planning related with conceptual frame, a hierarchical system and basie structure of government. In this sense, bureaucracy has been a basic function in Greece, Egypt, Rome and China civilizations at the historical process. This organizing style wohich is the basic structure of government, continued its function at the west democracy development. On the other hand, organizing style in the Ottoman Empire is formed first in the government construction with the military bureaucracy and then with the civilian bureaucracy in the eighteenth centruy. This military-civilian bureaucrat side had on effective role in the foundation of Republic. The traditional during the period of passage from the one party term to the democracy. But the traditional Ottomon Turk bureaucratic elite (military-civilian) hasn't lost ists influence and control even after passage to the democracy in this sense the position of developing countrys show usually similarities to the countrys which are in the process to democracy. Because of this reason the coming of DP to the power has not been welcomed by old traditional bureaucratic elite. Because the principle of the coming to the power by the election which is the neccesity of the democracy is perceived like occupation of tha state by CHP members. DP has wanted to break the power of the troditionoul bureaucratic elite for the forming of its bureaucratic staff and daing effective of its political elite. The sides have behaved in a hostile manner to each other. This mutuol conflicts have damaged to the partys, persons, state and democracy. Since the traditional bureaucratic staffs, have taken DP away from the power with the 27 May 1960 coup d'etat. So the traditional bureaucratic structure showed its influence and force by taking power hold in spite of ten years DP power. While this situation was showing place and importance of Turk bureaucratic elite in the political system, it has continued the role in Turk democracy development.