Hazır giyim işletmeleri için TSE/ISO 9002 kalite güvence sistemi modeli ve örnek uygulama
TSE-ISO 9002 quality assurance model for ready made clough companies and an example application
  1. Tez No: 73724
  2. Yazar: GÜLŞİN ORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEVİL KİŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Yaygın Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 526
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ihracat' a yönelik üretim yapan Hazır Giyim İşletmelerinde TSE-ISO 9000 Kalite Yönetimi ve Kalite Güvencesi Modeli oluşturulmuş ve yararlılığını ispatlamış TSE-ISO 9002 Üretimde ve Tesiste Kalite Güvencesi Modeli uygulanmaya çalışılmıştır. Birinci Bölümde materyal ve yöntemin yanısıra Kalite, Kalite Kontrol, Toplam Kalite Yönetimi ve Giyim Endüstrisi hakkında bilgi verilerek, çalışmanın sektör açısından önemi vurgulanmıştır. ikinci Bölümde işletmedeki mevcut üretim ve mevcut kalite üzerinde durulmuş, aksaklıklar tespit edilmiş. Bu noktadan yola çıkılarak işletmeye TSE-ISO 9002 Kalite Güvence standartdı uygulanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde de yapılan7 uygulama öncesi ve sonra durumu ISO Kalite İç Tetkiki Formları doğrultusunda karşılaştırılmış, sonuçlar ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar ve gelecekteki getirilen önerilerle sunulmuştur. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT At this study, TSE-JSO Qality Managementand qualite assurance model has been formed and tried model for quality assurance in production and instatallation has been tried to application for the ready made doting companies which prodeuce for export. In the first part, some necassary information has been given about material, management, Quality, Quality Control, Total Quality management and clothing industry. In addition, the importance of this work port the sector has been emphasized. In the seconld part, present production and quality at a company have been mentioned. As a result of this some importent defects have been ascertained. So Beth Total Quality Management and ISO 9002 Standard have been triad to perform at this company. In the third part, situation of before praction of after practice according to ISO Quality inner investigation forms and the results have been Underlined. In sum results provided and their future advantages have all been given with suggestions. IV