Audience culture and TV series: Netflix as a popular cultural practice
İzleyici kültürü ve TV dizileri: Popüler kültürel bir pratik olarak netflix
  1. Tez No: 737234
  2. Yazar: BEGÜM TAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN EROL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya Ve İletişim Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Kitle iletişim araçlarının nihai temsili ve ev ortamının vazgeçilmezi olan televizyon, teknolojinin gelişmesiyle birlikte dijital medya ile buluşmuştur. SVOD platformları ve sosyal medya, günümüz dünyasında farklı kitle iletişim araçları haline gelmiştir. Dijital çağın en yaygın SVOD platformu olan Netflix'in gündelik yaşam pratiklerine ve domestik alana girmesiyle birlikte televizyon izleyicilerinin kullanım kültüründe değişimler meydana gelmiştir. Bu araştırmanın amacı, Netflix kullanım kültürünün günlük yaşamdaki temsilini, Netflix ile değişen televizyon kullanım kültürünü ve geçmişten günümüze televizyonun domestik alandaki konumunu incelenerek izleyici çalışmaları izleyici çalışmaları literatüründeki dijital medya yaklaşımlarına katkıda bulunmaktır. Keşfedici ve nitel bir araştırma olan bu çalışmada, yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakat tekniği ile 14 katılımcı ile görüşülmüştür. İzleyicinin Netflix ve televizyon ilişkisine olan bağlılığını anlamak için veri analizinde eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, television, which is the ultimate representation of mass media and indispensable for the domestic place, has converged the digital media age. SVOD platforms and social media have become different mediums of mass communication in the contemporary world. With the entrance of Netflix, the most common SVOD platform of the digital age, into daily life and domestic space, changes have occurred in the television culture of use by its audiences. The aim of this research is to contribute to digital media approaches in the audience studies literature by examining the representation of Netflix culture of use in daily life, the changing television culture of use with Netflix, and the current position of television in the domestic space from an audiences' point of view. This exploratory and qualitative study collected data from 14 participants by semi-structured in-depth interview technique. The critical discourse analysis method was used in data analysis to understand the audience's engagement with Netflix and television relationships.