Kadınların yaşam memnuniyetini belirleyen sosyoekonomik faktörler: Edirne ili örneği
Socioeconomic factors determining women's life satisfaction: the case of Edirne
  1. Tez No: 737241
  2. Yazar: NAZLI NEŞE KAYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bireylerin yaşam memnuniyetinin hangi etmenlere göre farklılık gösterdiğinin tespit edilmesi, toplumun refahını yükseltmek için alınacak kararlar ve üretilecek politikalar açısından oldukça önemlidir. Bu çalışma kapsamında, kadınların yaşam memnuniyetlerinin sosyo-ekonomik faktörlere göre farklılık gösterip göstermediğini tespit etmek amaçlanmıştır. Daha önce bu konuya ilişkin herhangi bir çalışmanın yapılmadığı Edirne il merkezinde, farklı sosyoekonomik düzeydeki 24 mahallede, 15 yaş ve üzerindeki 410 kadının katılımı ile anket uygulaması kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Edirne merkezdeki 24 mahalle baz alınmış olup, mahallelerin nüfus yoğunluklarına göre tabakalandırma yapılarak Tabakalı Örnekleme Yöntemi kullanılmıştır. Edirne genelindeki verilerin toplanması Kolayda Örnekleme yolu ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan görüşmeler neticesinde, kadınların yaşam memnuniyetlerinin yaşlarına, yaşadıkları mahallelere, eğitimlerine, çalışma ve gelir durumlarına göre farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Gelir, eğitim ve çalışma yaşamına katılım artıkça, yaşam memnuniyet düzeyleri de artmaktadır. Yaşam memnuniyet düzeyinin en yüksek olduğu ilk iki mahallede, kadının diğer mahallelere oranla daha dezavantajlı konumda olması ise çalışmanın dikkat çekici sonuçları arasındadır. Kadınların yaşam memnuniyetleri, doğduğu ve yaşamının çoğunu geçirdiği yere göre farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it was aimed to determine whether women's life satisfaction differs according to socio-economic factors. Determining the factors according to which life satisfaction of individuals differ is very important in terms of decisions to be taken and policies to be produced in order to increase the welfare of the society. Interviews were conducted using questionnaire technique with the participation of 410 women aged 15 and over, in 24 neighborhoods of different socioeconomic levels, in the city center of Edirne, where no study on this subject has been conducted before. As a result of the interviews, it has been determined that the life satisfaction of women differs according to their age, neighborhoods, education, employment, income and having children. As income, education and participation in working life increase, life satisfaction levels also increase. The fact that women are in a more disadvantageous position compared to other neighborhoods in the first two neighborhoods with the highest level of life satisfaction is among the remarkable results of the study. Life satisfaction of women does not differ according to where they were born and spent most of their life.