Hastaların hemşirelik bakımını algılayışı ile yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between patients' perceptions of nursing care and loneliness levels
- Tez No: 737251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışma, hastanede yatan hastaların hemşirelik bakımını algılayışı ile yalnızlık arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde olan bu araştırmanın evrenini Kasım 2021- Ocak 2022 arasında Atatürk Üniversitesi Araştırma Hastanesi Dâhili ve Cerrahi kliniklerinde yatan hastalar oluşturdu. Evreni bilinen örneklem formülü ile örneklem 382 olarak belirlendi ve veri kaybıda olabileceği göz önüne alınarak 388 hastadan veri toplandı. Verilerin toplanmasında Hastanın Hemşirelik Bakımını Algılayışı Ölçeği (HHBAÖ), Yalnızlık Ölçeği (SELSA-S) ve Hasta Tanıtıcı Formu kullanıldı. Veriler değerlendirilirken Skewnes ve Kurtosis değerleri, histogram grafikleri incelenip t testi, One Way Anova testi, Pearson korelasyon, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, standart sapma, minimum-maksimum gibi istatiklerden yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This research was conducted to examine the relationship between the nursing care perception of hospitalized patients and loneliness. Material and method: The descriptive and correlational study consisted of patients in Atatürk University Research Hospital Internal and Surgical clinics between November 2021 and January 2022.The sample was determined as 382 with the sample formula of known population, data were collected from 388 patients. The Patient's Perception of Nursing Care Scale (HHBAÖ), Loneliness Scale (SELSA-S), and Patient Descriptive Information Form were used to collect data. While evaluating the data, Skewnes and Kurtosis values, histogram graphs were examined and statistics such as t test, One Way Anova test, Pearson correlation, frequency, percentage, arithmetic mean, standard deviation, minimum-maximum were used.Results: It was determined that the mean score of HHBAÖ was 52.17±12.14, and the mean score of SELSA-S was 59.53±18.36.