Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin izlenim yönetimi taktikleri ile yaşam doyumu ilişkisinde kişilik özelliklerinin rolü
The role of personality traits in the relationship between impression management tactics and life satisfaction of physical education and sports teachers
  1. Tez No: 737252
  2. Yazar: EYÜP ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİHRİ BARIŞ KARAVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kişilik özellikleri ile İzlenim yönetimi taktikleri ve yaşam doyumu ortak paydada buluşan ve bireyin toplumsal yapı içerisinde sergiledikleri davranışlar hakkında ipucu sunan konulardır. Dolayısıyla beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin kişilik özellikleri ile izlenim yönetimi taktikleri ve yaşam doyumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi önemli görülmektedir. Çalışmanın genel amacı, spor liselerinde görev yapan beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin izlenim yönetimi taktikleri ile yaşam doyumu ilişkisinde kişilik özelliklerinin rolünü incelemektir. Araştırmanın evrenini Türkiye'de 2020-2021 eğitim-öğretim yılında spor lisesi n=79 tematik spor lisesi n=10 olmak üzere toplamda n=89 spor lisesinde çalışan beden eğitim ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise araştırmanın evreni içerisinden çalışmaya gönüllülük esası ilkeleri doğrultusunda katılan, evrenin %77 lik kısmını temsil eden toplamda n=373 beden eğitimi ve spor öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama araçları olarak katılımcıların kişilik özelliklerini belirlemek için Gosling ve arkadaşları (2003) tarafından geliştirilen ve Atak (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan“On-Madde Kişilik Ölçeği”kullanılmıştır. Katılımcıların kullanmış olduğu izlenim yönetimlerini belirlemek için Bolino ve Turnley (1999) tarafından geliştirilen ve Türkçe'ye Basım, Tatar ve Şahin (2006) tarafından uyarlanan“İzlenim Yönetimi Ölçeği”kullanılmıştır. Yaşam doyum düzeylerini belirlemek için Diener, Emmons, Larsen ve Griffin (1985) tarafından geliştirilen Dağlı ve Baysal (2016) tarafından Türkçeye uyarlanan“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı ve betimleyici istatistik yöntemleri, ikili gurupların karşılaştırılmasında bağımsız örneklem t testi, üç ve daha fazla gurupların karşılaştırılmasında tek yönlü varyans analizi ile değişkenler arasındaki ilişki düzeyini belirlemek için korelasyon analizi, bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkilerini belirlemek için regresyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak; Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin ağırlıklı olarak sorumlu kişilik özelliği sergilediği, izlenim yönetimi taktiklerinden niteliklerini tanıtarak kendini sevdirme taktiğini kullandığı tespit edilmiştir. Kişilik özellikleri, izlenim yönetimi taktikleri ve yaşam doyumu bazı demografik değişkenlere göre farklılık göstermektedir. Ayrıca kişilik özellikleri, izlenim yönetimi taktikleri ve yaşam doyumu arasında da anlamlı ilişkiler bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Personality traits, impression management tactics and life satisfaction are issues that meet on a common ground and offer clues about the behaviors of the individual in the social structure. Therefore, it is considered important to determine the relationship between the personality characteristics of physical education and sports teachers, impression management tactics and life satisfaction. The general aim of the study is to examine the role of personality traits in the relationship between impression management tactics and life satisfaction of physical education and sports teachers working in sports high schools. The universe of the study consists of physical education and sports teachers working in a total of n=89 sports high schools, including sports high school n=79 thematic sports high school n=10 in Turkey in the 2020-2021 academic year. The sample group consists of a total of n = 373 physical education and sports teachers who participated in the study in accordance with the principles of volunteerism from within the universe of the research, representing 77% of the universe. In the study,“On-Item Personality Scale”developed by Gosling et al. (2003) and adapted to Turkish by Atak (2013) was used to determine the personality characteristics of the participants as data collection tools. The“Impression Management Scale”developed by Bolino and Turnley (1999) and adapted into Turkish by Basım, Tatar and Şahin (2006) was used to determine the impression management used by the participants. The“Life Satisfaction Scale”developed by Diener, Emmons, Larsen and Griffin (1985) and adapted to Turkish by Dağlı and Baysal (2016) was used to determine life satisfaction levels. Descriptive and descriptive statistical methods were used in the analysis of the data, independent sample t test in the comparison of binary groups, one-way analysis of variance in the comparison of three and more groups, correlation analysis to determine the level of relationship between variables, and regression analysis was used to determine the effects of independent variables on the dependent variable. As a result; It has been determined that physical education and sports teachers predominantly exhibit responsible personality traits and use the tactic of self-enthusiasm by introducing their qualities from impression management tactics. Personality traits, impression management tactics, and life satisfaction differ according to some demographic variables. Significant relationships were also found between personality traits, impression management tactics, and life satisfaction.