The shift in global political economy and international relations education in Turkey
Küresel ekonomi politikteki değişim ve Türkiye'deki uluslararası ilişkiler eğitimi
- Tez No: 737272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÜMİT İZMEN YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Uluslararası İlişkiler, Education and Training, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küreselleşme ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Dünyanın siyasi ve ekonomik sistemleri giderek küreselleşirken, Uluslararası İlişkiler eğitimi de bu eğilimden etkilenmektedir. Bu çalışmada, küreselleşmenin uluslararası ilişkiler eğitim kalıpları üzerindeki etkisini analiz etmek için Uluslararası İlişkiler eğitimi kurumlarına ve müfredata bakıyorum. Uluslararası ilişkiler eğitimi, milletinin çıkarlarını uluslararası ilişkilerde koruyacak uzmanlar ve geleceğin bilim insanlarını yetiştirir. Dünya giderek daha fazla birbirine bağlı hale geldikçe, Uluslararası İlişkiler müfredatı standart hale getirilmelidir. Dolayısıyla bu çalışma“Uİ eğitimi küresel yönetişim için bir araç olarak görülebilir mi?”diye soruyor. Uluslararası ilişkiler eğitimindeki kalıplar üç tür kaynak tarafından incelenebilir: ders kitapları, müfredat ve dergiler. Bu çalışma müfredata odaklanmaktadır. Küreselleşmenin etkisini görmek için, Times Higher Education üniversite sıralamalarında listelenen anglofon geleneğindeki en iyi 5 üniversiteye bakıyorum. Müfredatlarını analiz ediyorum ve temel özelliklerini çıkarıyorum. Ardından Türkiye'den en iyi 4 üniversitenin müfredatlarına bakıyorum ve temel özelliklerini belirliyorum. Sonra onları anglofon üniversiteleriyle karşılaştıracağım. Bulgular, analiz edilen Türk üniversitelerindeki lisans IR müfredatlarının, analiz edilen İngilizce konuşan üniversitelerin müfredatına benzer olduğunu göstermektedir. Bu, küreselleşmenin Türkiye'deki Uluslararası İlişkiler eğitimine etkisi olarak yorumlanabilir. Sonuçlar, uluslararası ilişkiler eğitiminin ulusal çıkarları gözetmek için nasıl yapılandırılması gerektiği konusundaki tartışmalar için önemlidir.
Özet (Çeviri)
As political and economic systems of the world become increasingly globalized, IR education is also influenced from this trend. In this study, I look at the institutions of IR education and the curricula to analyse the impact of globalization on IR education patterns. IR education trains the experts who will protect the interests of his/her nation in international affairs and the future scholars. As the world becomes increasingly interconnected, the IR curriculums should become standardized. So this study asks“Can IR education be seen as a tool for global governance?”The patterns in IR education can be examined by three types of sources: textbooks, curricula and journals. This study focuses on the curricula. In order to see the influence of globalization I look at the top 5 universities in the Anglophone tradition as listed in the Times Higher Education university rankings. I analyse their curriculums and derive their main characteristics. Then I look at the curriculums of the top 4 universities from Turkey and determine their main characteristics. Then I will compare them with the Anglophone universities. The findings suggest that undergraduate IR curricula in the analysed Turkish universities are similar to that of the analysed Anglophone universities. This can be interpreted as the influence of globalization on IR education in Turkey. The results are important for the discussions on the degree of how IR education should be structured to pursue national interests.