Kronik hastalığı olan yaşlılarda kaderciliğin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve hastalığa uyuma etkisi
The effect of fatalism on HEALTHY lifestyle behaviors and adaptation to disease in the elderly with chronic disease
- Tez No: 737276
- Danışmanlar: PROF. DR. CANTÜRK ÇAPIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Kronik hastalığı bulunan yaşlı bireylerde kaderciliğin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına ve hastalığa uyuma etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı türde yürütülen bu araştırma, Kasım 2021-Temmuz 2022 tarihleri arasında Erzurum Ceylanoğlu ASM'de gerçekleştirilmiştir. Araştırmada evreni bilinmeyen örneklem yöntemi kullanılmıştır. Çalışmaya veri kaybı yaşamamak için 65 yaş ve üzeri 405 kişi alınmıştır. Veri toplama araçları olarak; Hasta Tanıtım Formu, Din Sağlığı Kaderciliği Ölçeği, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II ve Kronik Hastalığa Uyum Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler, parametrik, nonparametrik testler ve ileri analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effect of fatalism on healthy lifestyle behaviors and compliance with the disease in elderly people with chronic diseases. Materials and Methods: Dec November 2021-July 2022, this descriptive type of research was carried out at Erzurum Ceylanoglu ASM. In the research, a sampling method unknown to the universe was used. In order to avoid data loss, 405 people aged 65 and over were enrolled in the study. As data collection tools; Patient Introduction Form, Religious Health Fatalism Scale, Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II and Chronic Disease Adaptation Scale were used. Descriptive statistics, parametric, nonparametric tests and advanced analyses were performed using SPSS 22.0 program in the analysis of the data.