Kronik hastalığı olan yaşlılarda Yesavage Geriatrik Depresyon Ölçeği ile depresyon sıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of prevalence of depression with the Yesavage Geriatric Depression Scale in the elderly with chronic disease
- Tez No: 849094
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AVNİ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş ve Amaç: Yaşlı nüfusun artışından dolayı bu demografik gruba özgü hastalıkların önemi de artmaktadır. Özellikle psikiyatrik rahatsızlıklar arasında, yaşlılık döneminde depresyon ön plandadır. Bu çalışmada, 65 yaş ve üstü kronik hastalığı olan bireylerde depresyon yaygınlığının belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: 65 yaş ve üzeri herhangi bir kronik hastalığa sahip bireylerden oluşan 195 yaşlı ile birebir görüşmeler gerçekleştirilerek ve anketler doldurularak kesitsel bir tanımlayıcı çalışma yapıldı. Bilinç durumundaki değişiklik, konuşma veya duyma güçlükleri nedeniyle iletişime geçilemeyen ve çalışmayı reddeden hastalar çalışma dışında tutuldu. Çalışamamız,Yesavage Geriatrik Depresyon Ölçeği Formu'nu içeren bir anket aracılığıyla yapıldı. İstatistiksel analizlerde, tanımlayıcı istatistiklerde sayı ve yüzde kullanılarak, ki-kare ve t-testi gibi yöntemler SPSS 26 programıyla uygulandı ve p0.05) Sonuç: Çalışmamızın bulgularına göre, Aile Sağlığı Merkezleri'ne başvuran yaşlıların karşılaştığı önemli bir sağlık sorunu depresyon olarak ifade edilebilir. Yaşlılarda depresyonla ilişkili risk faktörlerini de değerlendirerek multidisipliner bir yaklaşımla, bu yaş grubuna özgü koruyucu, tedavi edici ve rehabilitatif yardımlar oluştulmalıdır. Biz aile hekimleri olarak, yaşlı hastaların Aile Sağlığı Merkezleri'ne yaptıkları başvurularda depresyon teşhisine özel bir dikkat göstermeliyiz. ANAHTAR KELİMELER: Depresyon, Yaşlı, Aile Hekimi, Aile Sağlığı Merkezi, Kronik Hastalık
Özet (Çeviri)
Introduction: Due to the increase in the elderly population, the importance of diseases specific to this demographic group is also increasing. Particularly among psychiatric disorders, depression stands out during old age. This study aims to determine the prevalence of depression in individuals aged 65 and older with chronic diseases. Materials and method: A cross-sectional descriptive study was conducted by conducting face-to-face interviews and filling out surveys with 195 elderly individuals aged 65 and above, all of whom had any chronic illness. Patients who were unable to communicate due to changes in consciousness or difficulties in speech or hearing, and those who refused to participate in the study, were excluded from the study. In statistical analyses, descriptive statistics were used, including numbers and percentages. Methods such as chi-square and t-tests were applied using the SPSS 26 program, with a significance level set at p0.05). Conclusion: According to the findings of our study, a significant health issue encountered by elderly individuals visiting Family Health Centers can be expressed as depression. By evaluating risk factors associated with depression in the elderly, a multidisciplinary approach should be adopted to establish preventive, therapeutic, and rehabilitative interventions specific to this age group. As family physicians, we should pay special attention to diagnosing depression during elderly patients' visits to Family Health Centers. KEYWORDS: Depression, Elderly, Family Physician, Family Health Center, Chronic Diseases