Kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan yaşlılarda ölüm kaygısı ve anksiyete durumu arasındaki ilişki
The correlation between death anxiety and anxiety in elderly with chronic obstructive pulmonary disease
- Tez No: 437611
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR AYDIN AVCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Evde Bakım Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışma kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan yaşlılarda ölüm kaygısı ve anksiyete durumu arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışma, Ekim 2014 - Şubat 2015 tarihleri arasında Kastamonu ilinde bir devlet hastanesinde ayaktan ve yatarak tedavi alan kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan 65 yaş ve üstü 171 yaşlı bireyle yapılmıştır. Araştırmanın verileri sosyo- demografik özelikleri, hastalık ve tedaviye ilişkin bilgiler içeren Anket Formu, Ölüm Kaygısı Ölçeği, Durumluk Kaygı Ölçeği ve Sürekli Kaygı Ölçeği ile toplanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde, t-testi, ANOVA ve Kruskal-Wallis Varyans Analizi, Pearson Korelasyon test kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmada 171 KOAH'lı yaşlı bireylerin %66,1'i erkek, %33,9' u kadın, yaş ortalaması 72±6,8'dir. Çalışmaya katılan kronik obstrüktif akciğer hastalığı olan yaşlı bireylerin ölüm kaygısı ölçeği puan ortalaması 9,04 ±4,02 durumluk kaygı ölçeği puan ortalaması 44,08 ±1,29, sürekli kaygı ölçeği puan ortalaması 48,85 ±1,13 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the correlation between death anxiety and anxiety in elderly patients with chronic obstructive pulmonary disease. Material and Method: This study has been conducted individuals with COPD who are over 65 and receive outpatient and inpatient treatment at a hospital. In elderly 171 persons that were determined via power analysis were included in the research. Data was collected using a survey form, Death Anxiety Scale, State Anxiety Scale and Trait anxiety scale. It was statistically analyzed using T-test, ANOVA and Kruskal-Wallis Variance Analysis, Pearson Correlation Test analysis. Results: In the study was 171 participants; 66.1% male and 33.9% female; mean age is 726.83. The mean death anxiety score of the participants is 9.044.02 the study found that the mean State Anxiety score of elderly individuals with COPD is 44.81.29 the trait anxiety mean score is 48.851.13.