Scamper tekniğinin 5-6 yaş çocuklarının çevreye yönelik farkındalık ve tutumlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of scamper technique on the awareness and attitude of children aged 5-6 to the environment
  1. Tez No: 737309
  2. Yazar: İLKNUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı; SCAMPER tekniği ile verilen çevre eğitimin 60-72 aylık çocukların çevre farkındalığı ve tutumlarına yönelik etkisinin incelenmesidir. Araştırma nicel yöntemlerden olan deneysel desende yürütülmüştür. Bu doğrultuda kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi kullanılarak iki farklı grup belirlenmiştir. Araştırmamın örneklemini deney grubunda 13, kontrol grubunda 11 olmak üzere toplam 24 çocuk oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Okul Öncesi Çocukları İçin Çevre Farkındalık ve Tutum Ölçeği-(EAASPC)”kullanılmıştır. Araştırmada veriler çocuklarla bireysel görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel veriler SPSS paket programı kullanılarak gerekli analizler yapılmıştır. Analizler sonucunda; SCAMPER tekniği ile verilen çevre eğitiminin deney ve kontrol grupları arasında anlamlı düzeyde fark olduğu belirlenmiştir. Deney grubu ön ve son testler arasında da anlamlı bir fark olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of environmental education given with the SCAMPER technique on the environmental awareness and attitudes of 60-72 months old children. The research was carried out in an experimental design, which is one of the quantitative methods. In this direction, two different groups were determined by using the easily accessible sampling method. The sample of the study consisted of a total of 24 children, 13 in the experimental group and 11 in the control group.“Environmental Awareness and Attitude Scale for Preschool Children-(EAASPC)”was used as data collection tool. In the study, data were collected through individual interviews with children. Quantitative data obtained from the research were analyzed using the SPSS package program. As a result of the analysis; It was determined that there was a significant difference between the experimental and control groups of the environmental education given with the SCAMPER technique. It was determined that there was a significant difference between the experimental group pre-test and post-test.