Basının kamuoyunu oluşturma fonksiyonu 'Susurluk'
Press function of establishing public opinion
  1. Tez No: 73731
  2. Yazar: ENDERHAN KARAKOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMEDDİN SEFERCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışmada basın-kamuoyu ilişkisi üzerinde durularak, basının kamuoyunu oluşturma fonksiyonu incelenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın temel amacı, Türkiye'de basının kamuoyunu oluşturmada etkin roller üstlendiğini Susurluk örneğinde ispat etmektir. Çalışmada içerik analizi yöntemi kullanılarak bu varsayım doğrulanmaya çalışılmıştır. Elde edilen verilerden hareketle basın daha çok suskunluk sarmalı ve gündem kurma süreçlerini harekete geçirmeye çalıştığı gösterilmiştir. Basın tek başına kamuoyunu oluşturan bir güç olmamasına rağmen, fikir gelişimini etkilemektedir. Fakat bu etkileyiş derecesinde kamuoyunun serbestçe oluşumuna katkısında yönlendirmenin belirli doğrultudan olup olmadığı açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Demokratik siyasi sistemin sağlıklı işleyebilmesi, toplumun objektif bilgi elde etmesi ile bire bir doğru orantılıdır. Türkiye'ye damgasını vuran olayların toplumca bilinmesi ve bu konuda araştırmalar yapılması, demokratik toplumların vazgeçilmez görevidir. 3 Kasım 1996 tarihinde Susurluk'ta meydana gelen ve ilk bakışta basit bir kazaymış gibi görülen trafik kazasında, olayda ölen üç kişinin, kimliklerinden yola çıkan basın, devlet içerisinde var olduğu öne sürülen "Devlet-Çete-Siyaset üçgeni üzerinde durmuş, olayın bu boyutu konunun önemini daha da artırmış, Türkiye'de kamuoyunun gündemine oturtmuştur. Yapılan inceleme neticesinde Susurluk Olayı hakkında basının kamuoyu oluşması ve olayın bütün yönleriyle çözümü için devlet organlarının olayın üzerine gitmesini sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study we studied mass media's function of forming public opinion with an emphasis on the relationship between the mass media and the. The fundamental aimed the study is to prove that the mass media plays an important role in forming public opinion. We tried to confirm this hypothesis using the content analysis method. Based on the data acquired during the study if could be suggested that the media mostly try to functionalize the“spiral of silence”and“agenda setting”processes. Press alone doesn't have an absolute power the shape the public opinion but does affect the development of the opinions. But the question of whether this affecting process only help the formation of the opinion or manipulates it towards a certain direction remains as a problem. There is a positive relationship between healthy operation of a democratic political system and objective information level of the society. In a democratic society, it is a duty of the mass media to carry researches on significant events which occupy an important place with him the public agenda and to inform the society. November 3rd, 1996 a vital accident took place near team Susurluk and three people were killed. Reporting the event, press emphasized the victims identities, underlined the triangle of“State-Mafia-Politics”, and put the event on the center of the public agenda. As a result it has been found at that the mass media played in important role during the event.