Basının kamuoyu oluşturma fonksiyonu
Press function of establishing public opinion
  1. Tez No: 73703
  2. Yazar: METİN IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma basının kamuoyu oluşturma fonksiyonunu incelemeye yönelik olarak yapılmıştır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de basının kamuoyu oluşum sürecine olası etkilerini ortaya çıkarmaktır. Bu çalışma ile basının kamuoyu oluşturmaya çalışırken, suskunluk sarmalı ve gündem oluşturma sürecini işlettiği tesbit edilmiştir. Ayrıca basının, haberleri sunuş biçimiyle de etki ettiği gözlenmektedir. Gerçek görevi belirli bir doğrultuda kamuoyu oluşturma olmayan, dolayısıyla kamuoyunun serbestçe oluşumuna katkı sağlaması gereken basın organlarının, toplumu yönlendirmeye çalışıp çalışmadığı sözkonusu araştırma ile açığa çıkarılmak istenmektedir. Sonuç olarak, Türkiye'de basının 24 Aralık 1995 Genel Seçimleri sonrasında ANAP ile RP arasında yapılan koalisyon görüşmeleri sürecine etki etmeye çalıştığı yapılan inceleme neticesinde tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been carried out with an aim of examining press function of establishing public opinion. The goal of this study is to find out the potential influence of press on the process of public opinion formation. With this study it has been found thaf trying to establish public opinion the press causes the processes of spiral of silence and agenda setting to operate. İt has also been observed that the press influences these process with its way of news presentation. With this study the preblem of whether the press of which basic obligation is to contribute to the free formation of public opinion not to establish it towards a certain tendency is trying to direct the society has been aimed to reveal. As a result of the research conducted it has been found that after December 24 th Turkish General Elections the pess tried to influence the coalition talks process between ANAP and RP.