Romantik Dönemde programlı müzik yaklaşımları
Programmed music approaches in the Romantic Period
- Tez No: 737322
- Danışmanlar: DOÇ. EBRU BULUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Kompozisyon Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezin amacı, Romantik Dönemde bestelenen programlı müziklerin, betimleme ve imgeleme yöntemlerini analiz etmek, karşılaştırmak; birbirlerine olan benzerlik ve farklılıklarını tespit etmektir. Metot olarak literatür taramasının kullanıldığı bu tezin birinci bölümünde, 19.yüzyıl Romantik akımın tanımı ve unsurları anlatılmış, romantik akımın müziğe etkileri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde program müziğinin yapısı anlatılmış, karakter parçasının tanımı yapılmış ve müzikte betimleyici unsurlar (tonalite, ritim, enstrümantasyon, dinamikler vs.) ifade edilmiştir. Üçüncü bölümde Romantik Dönem'de programlı müzik üzerinde çalışmış bestecilerin örneklem yolu ile seçilmiş eserlerinden bahsedilmiş ve eserler üzerinde kısa analizler yapılmıştır. Araştırmanın sonunda farklı besteciler tarafından yapılan ama aynı unsuru betimleyen müziklerin tekniklerinde ve yapısında benzerlik olduğu saptanmıştır. Ayrıca program müziğinin farklı çeşitlerde ve karakterlerde olduğu ve bunların tasvir edilen unsura göre besteleme yönteminin de etkilendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze and compare methods of representation and imagery used in several program music examples in the Romantic period. In the first part of this thesis, in which literature review is used as a method, the definition and elements of the 19th century Romantic movement are explained, and the effects of the Romantic movement on music are emphasized. In the second part, the structure of the program music is explained, the character part is defined and the descriptive elements in music (tonality, rhythm, instrumentation, dynamics, etc.) are expressed. In the third chapter, the selected works of the composers who worked on programmed music in the Romantic Period were mentioned and short analyzes were made on the works. At the end of the research, it was determined that there is a similarity in the techniques and structure of the music made by different composers but depicting the same element. In addition, it has been observed that the program music has different types and characters, and the method of composing them according to the depicted element is also affected.