Turizm geliştirme kooperatiflerinin sorunları ve çözüm önerileri üzerine bir model yaklaşımı
- Tez No: 73736
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞİMŞEK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 177
Özet
İnsanlık tarihinin ilk dönemlerinden itibaren görülmeye başlanan işbirliği ve dayanışma modelleri, onsekizinci yüzyılın ikinci yansından sonra yaşanan endüstri devrimiyle birlikte güçlenmeye başlamış ve modern anlamda kooperatifçilik düşüncesinin doğmasına neden olmuştur. Ekonomik ve toplumsal kalkınmayı sağlayıcı bir niteliğe sahip olan kooperatif sistem, bugün tüm dünyada benimsenen ve refah toplumlarının oluşturulmasında önemli katkıları olacağı düşünülen bir araç olarak kabul edilmektedir. Kooperatiflerin günümüzde tüm ülkelerin öncelikli sektörleri arasında yer alan turizm sektörüne olan katkıları, özellikle İkinci Dünya Savaşı' dan sonra dikkat çekici boyutlara ulaşmıştır. Önceleri dar ve orta gelirli kesimin turizm olayına katılabilmelerini sağlamak için ya da küçük sermaye sahibi girişimcilerin bu sektörden daha fazla pay alabilmeleri amacıyla kurulan turizm kooperatifleri, bugün birçok ülkede turizm sektörüne yön vermektedir. Ülkemizde 1970'li yıllarda ilk örnekleri görülmeye başlanan ve 1980 yılından sonra sayısal olarak artış eğilimine giren turizm geliştirme kooperatiflerinin, hızla gelişen turizm sektörüne uyum sağlayamadıkları ve sektör içindeki yerlerini alamadıkları görülmüştür. Yapılan araştırmada bu durumun, turizm geliştirme kooperatiflerinin çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalmış olmalarından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bu sorunlar; yapısal, finansman, üst örgütlenme, denetim, yönetim, eğitim ve devlet kooperatif ilişkilerine yönelik sorunlardır. Turizm geliştirme kooperatiflerinin sorunları çözümlenemeyecek nitelikte değildir. Ancak öncelikle bu sorunların araştırılarak nedenlerinin ortaya çıkarılması ve bunlara yönelik çözüm önerileri geliştirilmesi gerekmektedir. Böylece bu kooperatiflerin sektör içindeki yerlerini alarak daha yararlı hale gelebilmeleri sağlanmış olacaktır. Bunun yanında turizm kooperatiflerinin ikibinli yılların turizm politikalarınayön verecekleri düşünüldüğünde, ülkemiz turizminin beklenen düzeylere ulaşabilmesi açısından, bu gelişmelerin ardında kalmaması gerektiği ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The models of cooperation and solidarity seen beginning from the first periods of the mankind and started to get strong with the industrial revolution after the second half of eighteen century have caused the creation of cooperative system in modern science. The cooperative system having a characteristic for providing economical and developments is being considered as an instrument which is accepted in the whole word today and thought that it would have important contribution to the contitution of the affluent communities. The contribution of the cooperatives to the tourism sector which takes place among the sectors having priority in all the countries today has reached to the considerable sizes especially after the second world war. It has been observed that the tourism development cooperatives of which first samples have begin to be seen in the years of 1970 in our country and gotten into the increase trend in quantity after the year of 1 980 have not been in harmony with the tourism sector having shown a rapid development and have not taken their places in the sector. As a result of the research conducted it has been determined that this situation was originated from various problems with which the tourism development cooperative encountered. These problems are structural, financial, high organization, supervision, administration, training and cooperative relation problems. The problems of the tourism development cooperatives are not the types that could not be resolved. But, these problems should be identified and the resolving proposal should be developed. Thus, it would be possible for these cooperatives would give direction to the tourism cooperatives would give direction to the tourism policies in the years of 2000, it is clear that our tourism should not remain behind this developments.