Feminist sanat tarihi bağlamında Avrupa resminde kadın
Women in European painting in the context of feminist art history
  1. Tez No: 737370
  2. Yazar: ZEHRA METE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Kadına yönelik bakış açısının ve ötekileştirme durumunun en somut biçimi olarak ele alınan Avrupa sanatındaki kadın kompozisyonları kadın bedeninin metalaştırılması bağlamında feminist sanatla ayrı bir konumda irdelenememektedir. Feminist sanatın tepki gösterdiği kadınların müze, sergi ve çeşitli sanat kurumlarında yer alamama durumu adına yapılan çalışmalar genel olarak cinsiyetçi ayrıma işaret etmektedir. Avrupa sanatında kadınların erkeğin beğenisine sunuluşu, eril bir faydayı gözler önüne sermiş ve feminist sanatçıları bunun yanlışlığını ispatlama gereksinimine yönlendirmiştir. Aynı zamanda günümüzde dahi devam eden cinsiyetçilik konusunun sanatta kapladığı geniş alan; tez konumun bu çerçevede şekillenmesine sebep olmuş ve kalıplaşmış yargıların ortadan kaldırılması açısından önemli noktalara işaret etmesi amaçlanmıştır. Araştırmada yönlenilen kaynaklar doğrultusunda kadınların bir resmin temasını oluştururken dahi ayrımcı ve küçümseyici bir bakış açısıyla ele alındığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç çerçevesinde nesne olarak nitelenen kadın, toplumda erkeklerle eşit bir statüde yer alamayıp, elde ettiği başarılarda gereğinden fazla azimli ve hırslı olmak durumunda bırakılmıştır. Çalışmada erkek ve kadın sanatçıların kadın temsillerine nasıl yer verdikleri ortaya konulmakla birlikte başarılı kadın sanatçıların olmadığı konusundaki yanlışlık çeşitli başarı örnekleriyle ortadan kaldırılmıştır. Michelangelo, Picasso, Leonardo da Vinci kadar adı duyulamayan ya da eser veremeyen kadın sanatçılar ise yetenek eksikliğinden ziyade cinsiyetçi tutum ve eğitim eksikliği sorunları ile izah edilmiştir. Ortaya konulan veriler erkek ve kadın sanatçıları aynı bağlamda ele almaya yeterli olamasa da çalışmada ele alınan kadın sanatçıların, arkasından gelen pek çok kadın sanatçıya örnek teşkil ettiği ve cesaret aşıladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The women' s compositions in European art, which are considered as the most concrete from of the perspective towards women and the othering situation, cannot be examined in a separate position from feminist art in the context of the commodification of the female body. Studies on the inability of women to take part in museums, exhibitions and various art institutions, to which feminist art reacts, generally point to gendered discrimination. At the same time, the wide area covered by the subject of sexism in art, which continues even today; the thesis has caused the position to be shaped within this framework and it is aimed to point out important points in terms of eliminating stereotypes. In the study, it was revealed how male and female artists included female representations, but the mistake that there were no successful female artists was eliminated with various success examples. Women artists, whose names are not heard or cannot produce as much as Michelangelo and Picasso, are explained by the problems of sexist attitudes and lack of education rather than lack of talent.