Elektronik vergi uygulamalarının vergilendirme sürecine etkileri
Effects of electronic tax applications on the taxation process
- Tez No: 737369
 - Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KARTALCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 123
Özet
Verginin sahip olduğu fonksiyonel yapı verginin önemini artırmaktadır. Çünkü vergiler sayesinde birden fazla alana müdahale etme imkânı doğabilmektedir. Bu nedenle hem geçmişte hem de günümüzde iyi bir vergi yönetimi ile verginin eksiksiz bir şekilde tahsil edilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Geleneksel yöntemlerin kullanıldığı vergilendirme sürecinde yaşanan sorunlar, örneğin; bürokrasi, artan maliyetler, devlet-vatandaş ilişkisinin zayıflığı, vergi kayıp ve kaçaklarının tespit edilmemesi gibi durumlar teknolojinin sunmuş olduğu avantajları kullanmaya yöneltmiştir. Bu nedenle Gelir İdaresi Başkanlığının, Vergi Dairesi Otomasyon Projesi ile başlattığı elektronik vergicilik anlayışı, vergilendirme sürecinin işleyişini değiştirmiştir. Mükellefler bildirim yapma, bilgi öğrenme veya vergi ödeme gibi çoğu işlemi bir bilgisayar veya mobil cihaz sayesinde gerçekleştirebilme imkânı elde etmiştir. Bilgi ve belgelerin elektronik ortamda depolanması, verginin gerçek mahiyetini ortaya çıkarmak için yapılan re 'sen, ikmalen ve idarece tarhiyatlarda oluşabilecek hata payını en aza indirmektedir. Yapılan her işlemin mükellefe elektronik ortamda iletilmesi ise hem mükellefin hak arama hakkını korumakta hem de idarenin iş yükünü hafifletmektedir. Ancak e-haciz uygulaması mükelleflerin ticari yaşamlarını zedelemektedir. Bu çalışmanın amacı, mükellef ile alacaklı vergi dairesi arasında kullanılan elektronik vergi uygulamalarının işleyişini ortaya koymak, bu uygulamaların tarh, tebliğ, tahakkuk ve tahsil süreçleri üzerindeki olumlu ve olumsuz yönlerini tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The multi-functional structure of the tax increases the importance of the tax. Because, thanks to taxes, it is possible to intervene in more than one area. Therefore, a good tax management and tax collection are both needed in the past and in the present. Problems experienced in the taxation process where traditional methods are used, for example; Situations such as bureaucracy, increasing costs, the weakness of the state-citizen relationship, and the failure to detect tax losses and evasion have led to the use of the advantages offered by technology. For this reason, the electronic taxation approach initiated by the Directorate of Revenue Administration with the Tax Office Automation Project has changed the functioning of the taxation process. Taxpayers have been able to perform most transactions, such as reporting, learning information, or paying taxes, through a computer or mobile device. Electronic storage of information and documents minimizes the share of errors that may occur in formal, submanent, and administrative activities to uncover the true nature of the tax. The electronic transmission of each transaction to taxpayer protects both the right to claim taxpayer and reduces the burden of administration. However, the application of electronic foreclosure damages the commercial lives of taxpayers. The purpose of this study is to establish the functioning of electronic tax practices used between the taxpayer and the payee tax office, to identify the positive and negative aspects of these practices on tarh, notification, accruals and collection processes.