Sınıf öğretmenlerinin acil uzaktan eğitim dönemine ilişkin algılarının dijital öğretmen yeterlikleri ve hayat boyu öğrenme yeterlikleri ile ilişkisinin incelenmesi
Examination of primary school teachers' perceptions of the emergency distance education period with digital teacher competencies and lifelong learning competencies
- Tez No: 737418
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayat Boyu Öğrenme ve Yetişkin Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Eğitim, yeniliklere açık, toplumsal gelişmelerden etkilenen ve sürekli güncellenen bir alandır. Koronavirüs küresel salgını da beraberinde acil uzaktan eğitim sürecini getirmiştir. Salgınla beraber, eğitim etkinlikleri mecburi ve ani bir şekilde, uzaktan eğitime aktarılmış ve bu süreç acil uzaktan eğitim olarak adlandırılmıştır. Bu dönemde eğitime dair tüm süreçler teknolojik araçlar aracılığı ile devam ettirilmiştir. Öğretmenler, eğitimde dijitalleşme sürecinde kendi hayat boyu öğrenme yeterlilikleri ile ilişkili olarak kendilerini geliştirmekte ve teknolojiyi derslerine entegre edebilmektedir. Koronavirüs salgını öğretmenlerin dijital yeterliklerini sorgulamaları ihtiyacını doğurmuştur ve bu süreçte, eğitimin etkililiğini ve verimliliğini etkileyen unsurlardan biri olarak öğretmenlerin dijital yeterlikleri ön plana çıkmıştır. Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin acil uzaktan eğitime dair algılarının, dijital öğretmen ve hayat boyu öğrenme yeterlik algıları ile ilişkisinin incelenmesi ve dijital öğretmen ve hayat boyu öğrenme yeterlik algılarının acil uzaktan eğitim algılarını ne kadar yordadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda“Öğretmenlerin Uzaktan Eğitim Algıları Ölçeği”,“Dijital Öğretmen Yeterlikler Ölçeği”ve“Yaşam Boyu Öğrenme Yeterlikleri Ölçeği”araştırmanın veri toplama araçları olarak kullanılmıştır. Araştırmaya Kocaeli ilinde, devlet okullarında, görev yapan 318 sınıf öğretmeni katılmıştır. Araştırma sonucunda sınıf öğretmenlerin Uzaktan Eğitim Algıları Ölçeğine verdikleri yanıtlar“orta”düzeyinde, Dijital Öğretmen Yeterlikleri Ölçeğine verdikleri yanıtlar“yüksek”düzeyinde Yaşam Boyu Öğrenme Yeterlikleri Ölçeği'ne verdikleri yanıtlar“yüksek”düzeyinde olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin acil uzaktan eğitim algıları ile dijital öğretmen yeterlik algıları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve düşük düzeyde negatif yönlü bir ilişki bulunurken; acil uzaktan eğitim algıları ile yaşam boyu öğrenme yeterlik algıları arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Sınıf öğretmenlerinin dijital öğretmen ve yaşam boyu öğrenme yeterlik algılarının acil uzaktan eğitim algılarını %7 düzeyinde yordadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Education is a field that is open to innovations, affected by social developments and constantly updated. The coronavirus global pandemic has brought with it the emergency distance education process. With the outbreak, educational activities were transfored to distance education in a compulsory and sudden manner and this process was called emergency distance education. In this period, all processes related to education were continued through technological tools. In the process of digitalization in education, teachers develop themselves in relation to their lifelong learning competencies and integrate technology into their lessons. The Covid-19 pandemic has created the need for teachers to evaluate their digital competencies, and in the process, teachers' digital competencies have come to the fore as one of the factors affecting the effectiveness and efficiency of education. In this study, it is aimed to examine the relationship between teachers' perceptions of emergency distance education and digital teacher and lifelong learning competencies and to determine how well digital teacher competencies and lifelong learning competencies predict urgent distance education perceptions. For this purpose,“Teachers' Distance Education Perceptions Scale”,“Digital Teacher Competencies Scale”and“Lifelong Learning Competencies Scale”were used. 318 primary school teachers, working in public schools in Kocaeli province, participated in the research. As a result of the research, it was determined that the responses of the class teachers to the Distance Education Perceptions Scale were at the“medium”level, their responses to the Digital Teacher Competencies Scale were at the“high”level and their responses to the Lifelong Learning Competencies Scale were at the“high”level.While there is a statistically significant low and negative relationship between teachers' perceptions of urgent distance education and digital teacher competencies, there was no statistically significant relationship between urgent distance education perceptions and lifelong learning competence perceptions. It was found that the digital teacher competencies and lifelong learning competencies of primary school teachers predicted the perceptions of urgent distance education at the level of 7%.