Sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik algılarının incelenmesi
Examining classroom teachers' perceptions of distance education
  1. Tez No: 782530
  2. Yazar: ŞERAFETTİN PARLAKKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Uzaktan eğitim, öğretmen ve öğrencilerin fiziksel olarak aynı sınıfta olmadığı, farklı platform ve sistemlerde yürütülen planlı ve kapsamlı öğrenme etkinliklerini içerir. Uzaktan eğitim, zaman ve mekân sınırlamalarını göz ardı eden birçok öğrenme etkinliğini, özel iletişim yöntemleri kullanarak, dijital veya dijital olmayan mekanizmalar aracılığıyla, sürece ilişkin ön bilgilerle planlı, kapsamlı bir öğrenme etkinliği olarak sunmaktır. Uzaktan eğitimin başarısı ve etkinliğinde seslendiği kesimin niteliklerine dikkat edilmesi gerekmektedir. 2019 yılı Aralık ayından itibaren dünyada etkili olmaya başlayan COVID-19 pandemisi nedeniyle, her kademe yüz yüze eğitime ara verilmesi zorunlu hale gelince uzaktan eğitim bu süreçte“acil eğitim”için ideal bir seçenek olmuştur. Bu kapsamda hazırlanan çalışmanın amacı pandemi döneminde acil eğitim çözüm olarak başvurulan uzaktan eğitimin ilköğretim kademesinde sınıf öğretmenlerinin uzaktan eğitime yönelik algı ve tutumlarının niceliksel olarak belirlenebilmesidir. Betimsel desende hazırlanan çalışma Hatay ili Belen ve İskenderun ilçelerinde görev yapmakta olan, tesadüfi örnekleme ile 92 kadın ve 61 erkek öğretmenin katılımıyla sürdürülmüştür. Çalışma sonucunda katılımcı ilkokul öğretmenlerine göre uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerin derse olan ilgisinin az olduğu; katılım ve isteğin düşük olduğu; öğrenme ortamında kontrolü sağlamakta zorlandıkları; uzaktan eğitim derslerini verimli, heyecanlı ve çekici bulmadıkları; ödev kontrolünde zorlandıkları tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Distance education includes planned and comprehensive learning activities carried out on different platforms and systems, where teachers and students are not physically in the same classroom. Distance education is to present many learning activities that ignore the limitations of time and space, using special communication methods, through digital or non-digital mechanisms, as a planned, comprehensive learning activity with preliminary information about the process. In the success and effectiveness of distance education, it is necessary to pay attention to the qualifications of the segment it addresses. Due to the COVID-19 pandemic, which has started to be effective in the world since December 2019, distance education has become an ideal option for“emergency education”in this process, when it became necessary to interrupt face-to face education at all levels. The aim of the study prepared in this context is to quantitatively determine the perceptions and attitudes of classroom teachers towards distance education at the primary level of distance education, which is applied as an emergency education solution during the pandemic period. The study, which was prepared in descriptive design, was carried out with the participation of 92 female and 61 male teachers with random sampling, working in Belen and İskenderun districts of Hatay province. As a result of the study, according to the participating primary school teachers, the students' interest in the course was less in the distance education process; low participation and willingness; they have difficulty in controlling the learning environment; they did not find distance education courses productive, exciting and attractive; It has been determined that they have difficulties in homework control.