Örgüt temelli özsaygı ve çalışmaya tutkunluk arasındaki ilişkinin incelenmesi: Paternalistik liderlik algısının düzenleyici etkisi
Examination of the relationship between organization-based self-esteem and work engagement: The moderating effect of paternalistic leadership perception
- Tez No: 737425
- Danışmanlar: PROF. DR. BİGE ZEYNEP OKTUĞ TIRNOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri ve Örgüt Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, örgüt temelli özsaygı ile çalışmaya tutkunluk arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide paternalistik liderlik algısının düzenleyici etkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini, kartopu örnekleme metoduyla ulaşılan 219 çalışan oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Demografik Bilgi Formu, Örgüt Temelli Özsaygı Ölçeği, Çalışmaya Tutkunluk Ölçeği ve Paternalistik Liderlik Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 25 ve AMOS 22 paket programları aracılığıyla analiz edilmiş, düzenleyicilik etkisini test etmek amacıyla SPSS Process Macro eklentisinden faydalanılmıştır. Elde edilen bulgular, örgüt temelli özsaygı ile çalışmaya tutkunluk arasında pozitif yönde ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, örgüt temelli özsaygı ile çalışmaya tutkunluk arasındaki ilişkide, paternalistik liderliğin düzenleyici etkisi incelenmiş, genel ölçek ortalamasının anlamlı bir düzenleyicilik etkisinin bulunmadığı görülmüştür. Alt boyutlar bazında değerlendirildiğinde; işyerinde aile atmosferi, işgörenlerin iş dışı yaşamlarına katılma, statü hiyerarşisi ve otorite boyutlarının örgüt temelli özsaygı ile çalışmaya tutkunluk arasındaki ilişkide düzenleyici etkiye sahip oldukları tespit edilirken; bireyselleştirilmiş ilişkiler ve sadakat beklentisi boyutlarının düzenleyici etkisinin anlamlı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine the relationship between organization-based self-esteem and work engagement and to probe the moderating effect of the paternalistic leadership perception in this relationship. The sample of the study consists of 219 employees attained by the snowball sampling method. Demographic Information Form, Organization-Based Self-Esteem Scale, Work Engagement Scale, and Paternalistic Leadership Scale were used as data collection tools in the research. The obtained data were analyzed through SPSS 25 and AMOS 22 package programs, and SPSS Process Macro plugin was used to test the moderating effect. The findings revealed that there is a positive and significant relationship between organization-based self-esteem and work engagement. The moderating effect of the paternalistic leadership is examined on the relationship between organization-based self-esteem and work engagement, and it is found that the overall scale average does not have any significant moderating effect. Considering the sub-dimensions, it has been identified that a family atmosphere at work, involvement in employees' non-work lives, status hierarchy and authority dimensions have a moderating effect on the relationship between organization-based self-esteem and work engagement. However, it is unveiled that the moderating effect of individualized relationships and loyalty expectation dimensions were not meaningful. The findings of the research are discussed, and suggestions are proposed for future studies.