İş stresinin işe tutkunluğa etkisinde örgüt temelli öz-saygının düzenleyici rolü
The moderating role of organization-based self-esteem on the affect of job stress on work engagement
- Tez No: 659918
- Danışmanlar: PROF. DR. AŞKIN KESER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çalışma hayatındaki değişimlerin artış hızı, insana dair çalışmaların sürekli olarak artmasına sebep olmaktadır. İnsanla ilgili çalışmalarda son yıllarda bireylerin kendilerine dair değerlendirmelerinin ne kadar önemli hale geldiği ortaya çıkmaktadır. İnsanın kendisiyle ilgili değerlendirmelerinden bir tanesi olan örgüt temelli öz-saygı kavramı da son 30 sene içerisinde çalışılan önemli konulardan bir tanesi olmuştur. Bu çalışmada hem örgüt temelli öz-saygının hem iş stresi ve işe tutkunluk üzerindeki etkileri araştırılmış hem de iş stresinin işe tutkunluğa etkisinde düzenleyici bir etkiye sahip olup olmadığı sorgulanmıştır. Bursa'da depolama ve lojistik faaliyetleri üzerine hizmet veren kurumsal bir şirketin 252 çalışanından anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Yapılan regresyon analizleri sonucunda iş stresi ile işe tutkunluk arasında olumsuz yönde bir ilişki olduğu, örgüt temelli öz-saygı ile işe tutkunluk arasında olumlu, örgüt temelli öz-saygı ile iş stresi arasında olumsuz yönlü bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Düzenleyici etki incelemesi yapılabilmesi için Process Macro programı kullanılmış, yüksek ve orta düzeyde örgüt temelli öz-saygının iş stresinin işe tutkunluğa etkisinde sınırlı ve olumsuz yönde bir düzenleyici etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The speed of the increase in the changes in worklife has led to an increase in the studies on people. The importance of individuals' self -evaluations has been shown in the studies about human beings in the last years. The concept of Organization Based Self-esteem which is one type of the self -evaluations of individuals, has become an important study subject in the last 30 years. In this study, both the effect of organizational based self esteem on the job stress and work engagement is analyzed and its moderator effect on job stress' effect on work engagement is examined. The data collected via(by) questionnaires from 252 employees from a corporate company which provides storage and logistic services in Bursa. The results of regression analysis have shown that there is a negative relationship between job stress and work engagement, a positive relationship between organization based self esteem and work engagement and a negative relationship between organization based self esteem and job stress. Process Macro Programme is used for the analysis of moderator effect and it is found out that high and medium level of organization based self esteem has a limited and negative moderator effect on the effect of job stress on work engagement.