4-5 yaş çocukların annelerinin duygu sosyalleştirme davranışlarının anne çocuk ilişkisi ve çocukların sosyal becerileri üzerindeki rolünün incelenmesi
The role of emotional socialization behaviors of 4-5 years children on mother-child relations and children's social skills
- Tez No: 737435
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA SEDA ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada annelerin duygu sosyalleştirme davranışlarının, anne çocuk ilişkisi ve çocukların sosyal becerileri üzerindeki rolünü incelemek amaçlanmaktadır. Aynı zamanda annelerin duygu sosyalleştirme davranışlarının, anne çocuk ilişkisinin ve çocukların sosyal becerilerinin demografik değişkenlere (çocukların cinsiyeti, yaşı, kardeş sayısı, nesneye bağlanma durumu ve anne yaşı, eğitim durumu, çocuk psikolojisi ile ilgili yayın ve eğitimleri takip etme sıklığı) göre farklılaşma durumununun incelenmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden“ilişkisel tarama yöntemi”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında 4-5 yaş çocuğu olan annelerden veri toplanmıştır. Veri toplama sürecinde annelerin ve çocukların demografik bilgilerini tespit etmek için“Kişisel Bilgi Formu”, annelerin duygu sosyalleştirme davranışlarını belirlemek için“Çocukların Olumsuz Duygularıyla Baş Etme Ölçeği”, çocukların sosyal becerilerini tespit etmek için“Sosyal Beceri Geliştirme Sistemi-Derecelendirme Ölçeği Okul Öncesi Versiyonu Aile Formu”ve anne çocuk arasındaki ilişkiyi belirlemek içinse“Çocuk Anne-Baba İlişki Ölçeği Anne Formu”, kullanılmıştır. Elde edilen verileri analiz etmek üzere SPSS.26 paket programı kullanılarak bağımsız örneklem t testi, tek yönlü ANOVA analizi, pearson korelasyon katsayısı ve regresyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucuna göre annelerin bazı duygu sosyalleştirme davranışları çocukların yaşına, annenin yaşına, annenin eğitim durumuna, kardeş sayısına, nesneye bağlanma durumuna ve annelerin çocuk psikolojisi ile ilgili kaynakları takip etme sıklığına göre farklılaşmaktadır. Anne çocuk ilişkisi annelerin çocuk psikolojisi ile ilgili kaynakları takip etme sıklığına göre farklılaşmaktadır. Çocukların sosyal beceriler alt boyutları çocukların cinsiyetine, yaşına, annenin yaşına, annenin eğitim durumuna göre farklılık göstermektedir. Yapılan regresyon analizinde annelerin duygu sosyalleştirme davranışlarının anne çocuk arasındaki ilişkiyi ve çocukların sosyal becerilerini yordadığı görülmüştür. Elde edilen bulgular literatürdeki çalışmalar dikkate alınarak tartışılmıştır. Bulgulardan yola çıkarak ileride yapılacak çalışmalar için, ebeveynler için ve alanda çalışan uzmanlar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the role of mothers' emotional socialization behaviors on mother-child relationship and children's social skills. At the same time, it is aimed to examine the differentiation status of mothers' emotional socialization behaviors, mother-child relationship and children's social skills according to demographic variables (children's gender, age, number of siblings, object attachment status and mothers' age, educational status, frequency of following publications and trainings on child psychology). Relational survey method, one of the quantitative research methods, was used in this research. Within the scope of the research, data were collected from the mothers of 4-5 year old children. In the data collection process,“Personal Information Form”to determine the demographic information of mothers and children,“Scale for Coping with Negative Emotions of Children”to determine the emotional socialization behaviors of mothers,“Social Skills Development System-Rating Scale Preschool Version”to determine the social skills of children.“Child-Parent Relationship Scale-Mother Form”was used to determine the relationship between mother and child. Independent sample t-test, one-way ANOVA analysis, pearson correlation coefficient and regression analysis were performed using the SPSS.26 package program to analyze the obtained data. According to the results of the research, some emotional socialization behaviors of the mothers differ according to the age of the children, the age of the mother, the education level of the mother, the number of siblings, the attachment to the object and the frequency of the mothers following the sources related to child psychology. Children's social skills sub-dimensions differ according to children's gender, age, mother's age, and mother's education level. In the regression analysis, it was seen that the emotional socialization behaviors of the mothers predicted the mother-child relationship and the social skills of the children. The findings were discussed by considering the studies in the literature. Based on the results obtained, suggestions for future studies, for parents and for psychological counselors are presented.