COVID-19 geçirme durumuna göre Gümüşhane ilindeki hastane öncesi ve acil çalışanlarında depresyon, travmatik biliş ve ölüm kaygısı
Depression, traumatic cognition, and death anxiety in pre-hospital and emergency workers in Gümüshane province according to COVID-19 passage status
  1. Tez No: 737434
  2. Yazar: ALİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLSEREN KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afet Tıbbı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Giriş: Pandemi şeklinde duyurulan COVID-19 salgını, kişilerin ve toplumların yalnızca fiziksel değil, ruhsal sağlığını da olumsuz yönde etkilemiştir. Pandemi ile mücadelede ön saflarda yer alan, tanı ve tedavi aşamalarında doğrudan bulunan ve buna ek olarak pandeminin getirdiği belirsizlik, artan işi yükü, farklı varyant türlerinde, vaka sayılarındaki artış ve önlemlere rağmen pandemi ile mücadelede doğrudan bulunan hastane öncesi acil sağlık ve acil servis personelleri sağlık hizmet birimleri içerisinde ruhsal olarak en çok etkilenen grup olmuştur. Amaç: Bu çalışmada Gümüşhane ilinde görev yapmakta olan hastane öncesi acil sağlık personeli ve acil servis çalışanlarının, COVID-19 hastalığı geçirme durumuna göre travmatik biliş, depresyon ve ölüm kaygısının değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede özellikle COVID-19 süreci gibi afet dönemlerinde hastane öncesi ve acil servis çalışanlarının ruh sağlığını açısından yaşadıkları bu olumsuz süreçle ilgili farkındalığın sağlanması, gelecekte olması muhtemel benzer afet durumlarında personelin ruh sağlığı açısından koruyucu önlemlerin alınması sürecinde rehberlik etmesi ve literatüre katkı sağlanması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışma verilerinin toplanması, Gümüşhane ilinde bulunan hastane acil servisleri, acil sağlık istasyonları ve KKM'de görev yapmakta olan hastane öncesi acil sağlık ve acil servis çalışanlarının (n=304) katılımı ile gerçekleşmiştir. Çalışma için hazırlanan; COVID-19 Klinik Bilgi Formu, Sosyodemografik Bilgi Formu, Travma Sonrası Bilişler Ölçeği (TSBÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) ve Türkçe Ölüm Kaygısı Ölçeği (TÖKÖ) kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların TSBÖ, BDÖ ve TÖKÖ puan ortalamaları sırası ile 𝑋̅=85,42, 𝑋̅=14,05 ve 𝑋̅=35,54 dür. COVID-19 geçiren çalışanların travma sonrası biliş düzeyleri ve depresyon düzeyleri geçirmeyenlere göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde yüksek bulunmuştur (p0,05), BDÖ ile TSBÖ arasındaki arasında pozitif yönlü yüksek düzeyde bir ilişki saptanmıştır. COVID-19 tanısı almayan katılımcıların TÖKÖ, TSBÖ ve BDÖ arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlılık göstermediği saptanmıştır. (p>0,05). BDÖ ile TSBÖ arasındaki arasında (r= 0,822) pozitif yönlü yüksek seviyede bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Announced as a pandemic, the COVID-19 outbreak has adversely affected not only the physical but also the mental health of individuals and societies. Pre-hospital emergency health and emergency service personnel who are at the forefront of the fight against the pandemic, who are directly involved in the diagnosis and treatment stages, and who are also directly involved in the fight against the pandemic despite the uncertainty, increased workload, different variant types, the increase in the number of cases and precautions brought by the pandemic. has been the group most affected psychologically among the service units. Aim: In this study, it is aimed to evaluate the traumatic cognition, depression and death anxiety of pre-hospital emergency health personnel and emergency service workers working in Gümüşhane province according to their COVID-19 disease status. In this way, it is aimed to raise awareness about this negative process experienced by prehospital and emergency service workers in terms of mental health, especially during disaster periods such as the COVID-19 process, to guide the personnel in the process of taking protective measures in terms of mental health in similar disaster situations that may occur in the future, and to contribute to the literature. Material and Methods: The collection of study data was carried out with the participation of pre-hospital emergency health and emergency service workers (n=304) working in hospital emergency services, emergency health stations and KKM in Gümüşhane province. Prepared for work; COVID-19 Clinical Information Form, Socio-demographic Information Form, Post Traumatic Cognitions Inventory (PTCI), Beck Depression Inventory (BDI), and Turkish Death Anxiety Inventory (TDAI) were used.. Results: The mean scores of the participants in PTCI, BDI and TDAI were 𝑋̅=85,42, 𝑋̅=14,05 and 𝑋̅=35,54 respectively. Post-traumatic cognition and depression levels of employees who had COVID-19 were found to be statistically significantly higher than those who did not (p>0,05). Death anxiety was found to be statistically significantly higher than those who were not diagnosed with COVID-19 (p>0,05). It was observed V that the subscales of exposure and suffering, which are among the death anxiety scales, did not have a significant difference according to the variable of being diagnosed. It was determined that women (𝑋̅=99,29) scored higher than men (𝑋̅=73,59) in PTCI. This difference is statistically significant (t= -8,634; p0,05), a high level of positive correlation was found between Beck depression and posttraumatic cognitions scale. It was determined that the relationship between TDAI, PTSD and BDI of the participants who were not diagnosed with COVID-19 was not statistically significant. (p>0,05). There is a high level of positive correlation (r= 0,822) between BDI and PTCI.