Tarımsal finansallaşma fındık üreticilerinin kredi kullanımı: Giresun ili örneği
Agricultural financialization credit usage among hazelnut farmers in Giresun province
  1. Tez No: 737456
  2. Yazar: ÇAĞLAR ORAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE TAHSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Ziraat, Banking, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisadi Gelişme ve Uluslararası İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Çalışmada tarımsal finansallaşma çerçevesinde Giresun ilindeki fındık üreticilerinin kredi kullanımı ve söz konusu kullanımı etkileyen faktörler araştırılmaktadır. Türkiye'de tarım sektöründe yaşanan reformlar neticesinde tarımsal desteklerin düşük seviyelere inmesi üreticileri alternatif finansal destek arama yoluna itmiş bu süreç üreticilerin finansal sektör ile entegre olmalarına neden olmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde finansallaşma literatürü farklı yaklaşımlar dikkate alınarak tartışılmaktadır. Bu bölümde, tarımsal finansallaşmanın tarihçesi hakkında bilgi verilmekte ve finansallaşmanın küresel boyutları genel hatları ile açıklanmaya çalışılmaktadır. İkinci bölümde ise Türkiye'de tarihsel süreç içerisinde tarımın finansallaşması açıklanmakta, finansallaşmanın araçları olan krediler, tarım borsaları, tarımsal sigortalar ve tarımsal mikro kredilere yer verilmektedir. Üçüncü bölümde ise, bir tarımsal ürün olarak fındık hakkında veriler aktarılmaktadır. Bu kapsamda çalışmanın konusu Giresun ilinde temel alınan araştırma sonuçlarına yer verilmektedir. Sonuç olarak, Giresun ilinde bulunan fındık üreticilerinin kredi kullanımları ile eğitim, yaş ve mülk durumu arasında bir ilişki tespit edilememiştir. Uygulanan çoklu regresyon analizi sonucunda kredi kullanımının en çok modele dahil edilen bağımsız değişkenlerden olan fındık üretiminden elde edilen gelirler ve üretim masrafları en az etkileyen faktör ise üretim dışı elde edilen gelirler olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, credit usage and its determinants among hazelnut farmers in Giresun province are investigated. The reforms which were carried out in Turkey pertaining to the agricultural sector resulted in the integration of farmers into the financial sector, the reduction of agrarian incentives and the prompting of farmers to seek financial alternatives. The first section of this study consists of literature review on financialization considering various economical schools of thought. In this section, chronological view on agrarian financialization and global outlook of financialization is outlined. The second section composed of historical review of Turkish agricultural transformation and its drivers such as agricultural credit, agricultural insurance , agricultural markets and agricultural micro-credits. Last chapter of this study comprises the outcome of emprical analysis. Furthermore data regarding to hazelnut as an agricultural product is provided in the third chapter. Hence, results of emprical study indicates that credit usage and age, education, land ownership is statistically unrelated. The results of multiple regression analysis, on the other hand, demonstrated explicit correlation between agricultural income which obtained through producing hazelnuts and production cost whereas non-agricultural income marginally influenced credit usage of hazelnut farmers in Giresun province.