İlahî teklife muhatap olan insan
The person who is addressed to divine responsibility
  1. Tez No: 737459
  2. Yazar: FATMA GÜL ATLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanın bu dünyadaki varlık sebebini bulması hayatı kadar değerlidir. İnsan başıboş değildir. O bu dünyada vazife sahibi bir yolcu gibidir. İlahî teklifler yoluyla maddî ve manevî hayatını yaratılışına uygun şekilde inşa etmesi için yönlendirilmiştir. Teklif meselesi birey olarak insanı, varlıksal açıdan insanlığı kuşatan çok büyük bir öneme sahiptir. İslam âlimleri insanı her şeyden önce sorumlu bir varlık olarak değerlendirmişlerdir. Onlar, Allah'ın kullarını bazı yükümlülüklerle mükellef tutmasının hikmeti üzerinde durmuşlardır. İnsanın dinen sorumlu sayılması için gerekli şartları sistemleştirmeye çalışmışlardır. Bu çalışmada insan, ilahî hitabın muhatabı olması yönüyle ele alınmıştır. Çalışma; giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Giriş bölümünde insanın yaratılış gayesi ve sorumlu bir varlık olarak dünyaya gönderilmesindeki hikmetler Kur'an ayetleri çerçevesinde ele alınmıştır. Birinci bölümde, teklif kavramından ve teklifin temel unsurlarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde, insanın dinî sorumluluğunun dayanakları olan akıl, bilgi, kudret ve iradeden çeşitli yönleriyle bahsedilmiştir. Çalışmanın genel bir değerlendirmesinin yapıldığı sonuç bölümüyle tez tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Finding the reason for being in this world is as valuable as his life. Man is not idle. He is like a passenger who has a duty in this world. He has been guided to build his material and spiritual life in accordance with his creation through divine offers. The issue of proposal has a great importance that surrounds the human being as an individual and humanity in terms of existence. Islamic scholars have considered man, first of all, as a responsible being. They focused on the wisdom of Allah's keeping His servants responsible for certain obligations. They tried to systematize the necessary conditions for a person to be considered religiously responsible. In this study, human is discussed in terms of being the addressee of divine responsibility. Study; It consists of an introduction, two parts and a conclusion. In the introduction part, the purpose of creation of man and the wisdom behind his sending to the world as a responsible being are discussed within the framework of the verses of the Qur'an. In the first part, the concept of proposal and the basic elements of the proposal are mentioned. In the second part, reason, knowledge, power and will, which are the foundations of human's religious responsibility, are mentioned in various aspects. The thesis was completed with the conclusion part, in which a general evaluation of the study was made.