Kamu İhale Kurulu kararları çerçevesinde ihale iptal nedenleri ve çözüm önerileri
Reasons for cancellation of public tenders and solution suggestions based on board decisions
  1. Tez No: 737472
  2. Yazar: İHSAN ÖZTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN DÖKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 315
Özet
İdareler tarafından ihalelerin itirazsız tamamlanması, kamu kaynaklarının verimli kullanılmasına ve ihtiyaçların uygun koşullarda ve zamanında karşılanmasına olanak sağlamaktadır İhale sırasında hukuka aykırı işlem veya eylemlerden dolayı mağdur olduğunu veya zarar göreceğini iddia eden aday veya istekliler, kamu ihale kurumuna şikayette ve itirazda bulunabilmektedir. Kamu İhale Kurum, iddiaların hukukun temel ilkelerine aykırı olup olmadığını inceledikten sonra ihale sürecine ilişkin bir karar vermektedir. Belirli bir olayın soyut temel ilkeler çerçevesinde değerlendirilmesi, Kamu İhale Kurumunun çalışma ilkesinin temelini oluşturur. Bu nedenle idareler tarafından gerçekleştirilen her türlü idari işlemin kanunun temel ilkelerine aykırılığı nedeniyle şikayet konusu olabileceği ve ihalelerin iptaline yol açabileceği bilinmektedir. Türkiye'de kamu kurumları tarafından gerçekleştirilen ihalelerinin yüzde otuzu ihale saatinden sonra iptal edilmektedir. İtirazlar nedeniyle iptal edilen veya ertelenen mal ve hizmet ihaleleri idareyi ve dolayısıyla devleti ek maliyet ve külfetlere maruz bırakmaktadır. Herhangi bir nedenle iptal edilen ihale, öncelikle ihaleyi gerçekleştiren idarelerin ihtiyacının karşılanmasında gecikmelere neden olmakla birlikte, ihale sürecinde görev alan komisyon üyelerinin ihale sürecinde harcadıkları emek ve mesai çalışmaları ile istekli olarak ihaleye iştirak eden firmaların doğrudan ve dolaylı maliyetlerinin karşılıksız kalmasına sebebiyet vermektedir. Bu çalışma ile kamu ihale kurulu tarafından iptal edilen kararlar esas alınarak, ihalelerin iptaline neden olan etmenlere ilişkin ihlallerin, paydaşların yararlanabileceği şekilde tanımlanması ve sınıflandırılması ile literatüre katkı sağlanacaktır. Ayrıca bu sınıflandırmadan elde edilen bulgulardan hareketle, ihale sürecinde yer alan kişi ve kurumların benzer uygulamalardan dolayı karşılaşabilecekleri sorunların giderilmesi, azaltılması veya önlenmesi amacıyla öneriler ve değerlendirmeler yapılmaktadır. Çalışma kapsamında ihalelerin iptaline veya düzeltici işleme neden olan etmenlerin başında idari şartname, teknik şartname ve aşırı düşük açıklamanın yer aldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The completion of the tenders by the administrations without objection allows the efficient use of public resources and the fulfillment of needs in appropriate conditions and on time.Candidates or bidders who claim that they have suffered or will be harmed due to unlawful transactions or actions during the tender can file a complaint and appeal to the public procurement agency. The Authority makes a decision on the tender process after examining whether the claims are contrary to the fundamental principles of law. Evaluation of a particular event within the framework of abstract basic principles forms the basis of the working principle of the Public Procurement Authority. For this reason, it is known that any administrative action taken by the administrations may be the subject of complaints due to the violation of the basic principles of the law and may lead to the cancellation of tenders. Thirty percent of the tenders held by public institutions in Turkey are canceled after the tender hour. Goods and services tenders that are canceled or postponed due to objections expose the administration, and therefore the state, to additional costs and burdens. The canceled tender for any reason primarily causes delays in meeting the needs of the contracting authorities, but also causes the direct and indirect costs of the companies participating in the tender willingly to be unrequited, with the effort and time spent by the commission members involved in the tender process. This study will contribute to the literature by defining and classifying the violations related to the factors that cause the cancellation of the tenders, in a way that stakeholders can benefit, based on the decisions canceled by the public procurement board. In addition, based on the findings obtained from this classification, suggestions and evaluations are made in order to eliminate, reduce or prevent the problems that the persons and institutions involved in the tender process may encounter due to similar practices. Within the scope of the study, it is seen that administrative specifications, technical specifications and excessively low disclosure are the leading factors that cause the cancellation of tenders or corrective action.