1990 sonrası sanatta karnavalesk kuramı bağlamında eser incelemeleri
Analyses of art after 1990 in the context of carnivalesque theory
  1. Tez No: 737515
  2. Yazar: DENİZ REİSOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLDANE ARAZ AY
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde karnavalesk kuramın günümüz görsel sanatlarında eser incelemede yeni açılımlar sağlayıp sağlayamayacağı tartışılmıştır. Rus filozof Mihail Mihayloviç Bahtin'in ortaya attığı karnavalesk kuramı, François Rabelais'nin“Gargantua ve Pantagruel”kitabı ve Orta Çağ karnavallarını merkez alarak inşa edilmiştir. Bahtin, Orta Çağ karnaval kültürünün bünyesinde barındırdığı otorite karşıtlığı, hiyerarşinin alaşağı edilmesi, aşırılık (özellikle yemek, cinsellik ve şiddet), maske ve mizah gibi unsurların edebiyattaki yansımalarını saptamıştır. Bu unsurların edebiyattaki tezahürünü ise bedenin karnavallaşması ve karnavalesk olarak tanımlamaktadır. Bu araştırmada edebiyat alanında geniş bir eser okuma imkânı sağlayan karnavalesk kuramın, görsel sanatlar alanında da yansımalarının olduğu tespit edilmiştir. 1990 sonrası ele alınan sanat eserleri üzerinde yapılan incelemelerde elde edilen bulgular karnavalesk kuram bağlamında karşılaştırmalı analiz edilmiş ve değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda yapılan tespitler doğrultusunda karnavalesk kuramın görsel sanatlar alanında eser inceleme yaklaşımlarına yeni bir açılım sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is argued that whether or not carnivalesque theory may reveal new perspectives in analysis of contemporary art. Carnivalesque theory which proposed by Russian philosopher Mikhail Mikhailovich Bakhtin, build up on the foundation from Francois Rabelais's“Gargantua and Pantagruel”and Medieval Carnivals. Bakhtin has found out the reflections of elements in literature which medieval carnival culture embodies such as anti-authority, overthrow of hierarchy, extremism (especially food, sexuality and violence), masks and humor. He defines the manifestation of these elements in literature as carnivalization of the body and carnivalesque. In this research, it has been determined that the carnivalesque theory, which provides the opportunity to read a wide range of works in the field of literature, also has reflections in the field of visual arts. The findings obtained in the examinations on the works of art discussed after 1990 were analyzed and evaluated comparatively in the context of carnivalesque theory. In line with the determinations made as a result of the research, it is thought that the carnivalesque theory will provide a new opening to the work analysis approaches in the field of visual arts.