Covid-19 süreci ile sokak yemeklerinin bilinirliği ve hareketliliğinin tüketici tutumlarına göre değerlendirilmesi
Evaluation according to consumer attitude of recognition and dynamism of street delicacies with the process of covid-19
- Tez No: 737516
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, İşletme, Nutrition and Dietetics, Gastronomy and Culinary Arts, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırma, Covid-19 sürecinde Ankara'da çalışan tüketicilerin sokak yemeklerine yönelik tüketici tutumları planlı davranış teorisi bağlamında incelenmesi amaçlanarak yapılmıştır. Araştırma, Şubat-Nisan 2022 tarihleri arasında eş zamanlı yürütülmüş, çalışan ve sokak yemeklerini deneyimleyen 389 tüketiciden toplanan anket verileri çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler ve oluşturulan hipotezler ölçülmesinde bağımsız örneklem t-testi ve tek yönlü varyans analizi yöntemleri kullanılmıştır. Tek yönlü varyans analizinde anlamlı farklılık bulunması durumunda gruplar arasındaki farklılığı inceleyebilmek için Bonferroni Post-hoc testi uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarında demografik değişkenler açısından katılımcıların %58,6'sının kadın, %41,4'ünün 25-34 yaş aralığında olduğu, %42,9'unun evli ve çocuklu olduğu, %33,4'ünün lisans mezunu olduğu ve %83,5'nin serbest meslek çalışanı olduğu, %42,7'sinin aylık geliri 4253-6000 TL arasında olduğu belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıları %44,2'si ayda 1-2 kez sokak lezzetlerini tükettikleri, %38,3'ü aylık 100-200 TL arası sokak yemeklerine para harcadıkları görülmüştür. Covid-19 hastalığını %51,9'u geçirmediklerini, katılımcıların %69,7'sinin kronik hastalığının mevcut olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sokak lezzetleri tüketim sıklığı ve harcama düzeylerinin, öznel normun, algılanan davranışsal kontrolün ve davranışsal niyetin katılımcıların Covid-19 hastalığını geçirme durumlarına göre anlamlı bir şekilde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Sokak lezzetleri tüketim tutumunun Covid-19 hastalığını geçiren ve geçirmeyen katılımcıların yaşlarına göre, Öznel norm değişkeninin Covid-19 hastalığını geçiren katılımcıların cinsiyetlerine göre, tüketim tutumlarının Covid-19 hastalığını geçiren ve geçirmeyen katılımcıların eğitim ve medeni durumlarına göre, sokak lezzetleri tüketim tutumunun ve sokak lezzetleri tüketimine yönelik davranışsal niyetlerinin Covid-19 hastalığını geçiren ve geçirmeyen katılımlarda aylık gelirinin 6000 TL üzeri farklılaştığı görülmüştür. Elde edilen sonuçlar, gastronomi alanına ilgi duyan akademisyenlere ve paydaşlara öneriler sunabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyse the attitudes of working people in Ankara to the street delicacies in the context of theory of planned behaviour during Covid-19. The study was conducted between February,2022 and April 2022 simultaneously and data of survey applied to 389 consumers who are working, and experiencer of Street delicacies. Unpaired t-test and one-way analysis of variance were used to measure the data obtained and hypotheses created as a result of the research. In case of significant difference in one-way analysis of variance, Bonferroni Post-hoc test was applied to examine the difference between groups. In terms of demographic variables, 58.6% of the participants were women, 41.4% were between the ages of 25-34, 42.9% were married with children, 33.4% were undergraduate graduates, and 83.5% of them were self-employed, 42.7% of them had monthly income between 4253-6000 TL. In addition, it was observed that 44.2% of the participants consume street delicacies 1-2 times a month, and 38.3% spend 100-200 TL on street delicacies per month. It was concluded that 51.9% of the participants did not have the Covid-19 disease, and that 69.7% of the participants did not have a chronic disease. It has been determined that the consumption frequency and spending levels of street delicacies, subjective norm, perceived behavioral control and behavioral intention do not differ significantly according to the status of the participants having the Covid-19 disease. According to the age of the participants with or without the Covid-19 disease, the subjective norm variable according to the gender of the participants who had the Covid-19 disease, according to the education and marital status of the participants with and without the Covid-19 disease. It has been observed that the behavioral intentions for consumption of the disease differ by more than 6000 TL in the participants who have or did not have the Covid-19 disease.