Karaburun-Ağaçlı-Işıklar-Yassıören (İstanbul) arası arazi örtüsü değişiminin yüzeysel akışa olan etkileri
The effects of land cover change between Karaburun-Ağaçli-Işiklar-Yassiören (İstanbul) on surface flow
- Tez No: 737526
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma; İstanbul'un Çatalca Platosu kuzeybatı bölümü içerisinde kalan Karaburun, Ağaçlı, Işıklar ve Yassıören mahallelerini kapsar. Son 50 yıllık dönem içerisinde sahanın eğim özellikleri; önce kömür madeni işletmeciliği faaliyetleri, sonra Kuzey Marmara Otoyolu inşaatı, daha sonra İstanbul Havalimanı ve bağlantı yollarının inşaatı sırasında büyük oranda değiştirilmiştir. Bu değişiklikler yüzey sularının davranışı üzerinde ciddi değişikliklere neden olmuştur. Doğal akım birikimleri ve doğal akım yönlerine ait koşulların değişmesi bazı problemleri gündeme getirmiştir. Bu tez çalışmasında belirtilen saha için geçmişten günümüze arazi kullanım özelliklerindeki değişiklikler, bu değişikliklerin doğal eğim koşullarını nasıl etkilediği, bu etkilenmelerin yüzey sularının doğal akım birikimi ve akım yönlerini nasıl değiştirdiği ve bunların neden olduğu ve olacağı problemlerin araştırılması hedeflenmiştir. Bu hedefe ulaşabilmek için, ilk olarak sahanın fiziki coğrafya özellikleri özenle araştırılmış, çalışma alanının doğal eğim özelliklerine değinilmiştir. Daha sonra arazi kullanımındaki değişiklikler Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) desteğiyle karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmiştir. Son olarak doğal akım birikim ve akım yönünde meydana gelen değişikliklerin ne tür sorunlara yol açtığı ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study; it covers the districts of Karaburun, Ağaçlı, Işıklar and Yassıören, which are within the northern borders of the Çatalca Plateau of Istanbul, in the north of the Marmara Region. In the last 50 years, the slope characteristics of the site have been changed to a large extent, first during the coal mine operations, then during the construction of the Northern Marmara Motorway, and then during the construction of the Istanbul Airport and connection roads. These changes have caused serious changes in the behavior of surface waters. Changes in natural flow accumulations and natural flow directions have brought some problems to the agenda. Changes in land use characteristics from past to present for the area specified in this thesis, how these changes affect the natural slope conditions, It is aimed to investigate how these effects change the surface natural flow accumulation and flow directions and the problems that they cause and will be. In order to achieve this aim, first of all, the physical geography features of the area were carefully investigated, and the natural slope features of the study area were mentioned. Then, changes in land use were evaluated comparatively with the latest remote sensing and Geographic Information Systems (GIS) support. Finally, it has been revealed what kind of problems the changes in natural flow accumulation and flow direction cause.