Geçici koruma statüsündeki Suriyeli kadınların sosyal uyumu'Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis örneği'
Social cohesion of syrian women with temporary protection status 'the case of Gaziantep, Şanlıurfa and Kilis'
- Tez No: 737525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KESER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Göç literatürü içerisinde kadının, göçün başlangıcından itibaren bu sürece dâhil olması ve sonucunda erkeklerden farklı etkilenmiş olduklarını açığa çıkaran akademik bir çalışmadır. Kadınların ırkı, kültürü, dini ve sınıf farklılıkları onların statüsünü belirlemiş ve göç araştırmasında etkili rol oynamıştır. Göç olgusu, iyi yönetilmediği durumlarda çok farklı problemler ortaya çıkabilir. Bu problemlerin azaltılması ve ortadan kaldırılması için odaklanması gereken kavramların başında sosyal uyum kavramı gelmektedir. Bu çalışmada sosyal uyum kavramı ile uyumu etkileyen faktörler açıklanmaya çalışılmış, Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis illeri içerisinde bulunan Geçici Koruma Altındaki Suriyeli kadınların sosyal uyum düzeylerinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Gaziantep, Şanlıurfa ve Kilis illerinde yaşayan Suriyeli kadınları temsil etmesi açısından farklı sosyoekonomik dinamiklere sahip 410 kişilik bir örneklem grubu oluşturulmuştur. Bu örneklem grubuyla yapılan araştırma sonucunda Suriyeli kadınların sosyal uyum düzeyleri ile kadınların çeşitli demografik bilgileri ve düşünceleri arasında farklılaşmaların tespit edilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
It is an academic study that reveals that women have been involved in this process since the beginning of migration in the migration literature and that they have been affected differently from men as a result. Women's race, culture, religion and class differences determined their status and played an influential role in migration research. When the phenomenon of migration is not managed well, very different problems can arise. The concept of social cohesion is one of the concepts that should be focused on in order to reduce and eliminate these problems. In this study, the concept of social cohesion and the factors affecting harmony were tried to be explained and it was aimed to measure the social adaptation levels of Syrian women under Temporary Protection in Gaziantep, Şanlıurfa and Kilis provinces. A sample group of 410 people with different socio-economic dynamics was formed to represent Syrian women living in Gaziantep, Şanlıurfa and Kilis provinces. As a result of the research conducted with this sample group, it was aimed to determine the differences between the social adaptation levels of Syrian women and the various demographic information and thoughts of women.