Geç neonatal sepsisli preterm olguların akut böbrek hasarını saptamada renal anjina indeksinin kullanımının değerlendirmesi
Preterm neonates with late neonatal sepsisevaluation of the use of renal angina index to detect acute kidney injury
- Tez No: 737549
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN GÖKMEN YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nephrology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Dr.Behçet Uz Çocuk Hastalıkları Ve Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Yenidoğanlarda akut böbrek hasarı gelişimi (ABH) sık olarak karşılaşılan alınacak tedbirlerle önlenebilecek bir durumdur. Hem akut dönemde hem de ileri yaşamda meydana gelen morbidite ve mortaliteden dolayı, ABH'nin öngörülebilmesi, önlenmesi için farklı klinik değerlendirilmelere ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda çocuk, erişkin yoğun bakımlarında kullanılan ve serum kreatinin değerindeki artıştan önce ABH gelişimini gösteren, Renal Anjina İndeksi'nin (RAİ) geç neonatal sepsisli (GNS) preterm yenidoğanlarda kullanılması değerlendirilmiştir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya hastanemiz Yenidoğan Yoğun Bakım Kliniği'nde yatışı olan 37. gestasyonel haftadan önce doğmuş, geç neonatal sepsisli, çalışmanın kriterlerine uygun olgular dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, sepsis gelişiminden önceki, sepsis 1., 3. ve 7. günlerindeki klinik özellikleri, laboratuvar bulguları ve sağkalımları kaydedildi. Olguların ABH açısından değerlendirilmesi modifiye yenidoğan KDIGO kriterlerine göre yapıldı. Hastalar ABH gelişen ve gelişmeyen hastalar olarak gruplandırıldı. ABH varlığı ile RAİ ilişkisi, hastaların demografik ve klinik özellikleri değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamızda 69 hastanın 33'ü (%47,8) kız, 36'sı (%52,2) erkekti. Gestasyonel yaş medyan (Q1-Q3) değeri 31 hafta (27,5-33,5), medyan kilosu 1325 gr (990-2210gr) idi. ABH gelişen 32 hasta (%46,3) mevcuttu. Hastaların ABH olanlarla olmayanlar arasında; presepsis RAİ skoru (p=0,013), presepsis CRP değeri (p=0,008), presepsis trombosit sayısı (p=0,023), 1.gün RAİ skoru (p=0,001), 1.gün laktat değeri (p=0,032), 3.gün RAİ skoru (p=0,001) ve 7.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute kidney injury (AKI) in neonates is a common condition that can be prevented by precautions. Because of the morbidity and mortality in the acute phase and later life, various clinical evaluations are needed to predict and prevent AKI. In our study, the use of the Renal Angina Index (RAI), which has been indicated to predict the development of AKI before the increase in serum creatinine in intensive care, was demonstrated in preterm neonates with late neonatal sepsis. Materials and Methods: Our study included cases with late neonatal sepsis, who were born before 37 weeks of gestation and who were hospitalized in the Neonatal Intensive Care Unit that met the criteria of the study. Demographic characteristics of the patients, clinical and treatment characteristics on the presepsis day and 1st, 3rd, 7th days of sepsis, and survival were recorded. Evaluation of the cases in terms of AKI was done according to the modified neonatal KDIGO criteria. The patients were grouped as patients with and without AKI. Demographic and clinical characteristics of the patients and the relationship between AKI and RAI were evaluated. Results: In our study, 33 (47.8%) of 69 patients were female and 36 (52.2%) were male. The median gestational age (Q1-Q3) value was 31 weeks (27.5-33.5), and the median weight was 1325g (990-2210g). There were 32 patients (46.3%) who developed AKI. Among the patients with and without AKI; presepsis RAI (p=0.013), presepsis CRP value (p=0.008), presepsis platelet count (p=0.023), 1st-day RAI (p=0.001), 1st-day lactate value (p=0.032), 3rd-day RAI (p=0.001) and 7th-day RAI (p=0.001) were statistically different. There was a statistically significant correlation between AKI and RAI score calculated on the presepsis day and 1st-day of sepsis (