Kerâbîsî'nin el-Furûk adlı eseri ve içerik analizi
Kerabisi's work titled el-Furuk and analysis of the content
- Tez No: 737567
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Es'ad b. Muzaffer el-Kerâbîsî'nin el-Furûk adlı ese-rindeki furûk'u fıkhiyye meselelerini“Kitabu't-Tahare, Kitabu's-Salah, Kitabu'z-Zekât, Kitabu's-Savm ve Kitabu'l-Menasik”çerçevesinde tahlil etmektir. Eserin ça-lışma alanı ibadetler kısmıyla sınırlandırılmıştır. Kerâbîsî'nin el-Furûk adlı eserinde, 39 kitap ve 779 meseleyi kapsamakta olup meselelerin 100 tanesi üzerinde çalışma yapılmıştır. Meseleleri tahlil ederken titiz davranan Kerâbîsî, genelde anlaşılır bir üslup kullanmaktadır. Kerâbisî, Hanefi mez-hebinde şeklen benzer olmakla birlikte hükmen farklılık arz eden meselelerin tutarlı-lığını ve verilen hükümlerde tearuz olmadığını ortaya koymaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the furûk fiqh issues in Kerâbîsî's el-Furûk within the framework of“Kitabu't-Tahare, Kitabu's-Salah, Kitabu'z-Zekat, Ki-tabu's-Savm and Kitabu'l-Menasik”. Considering the volume of the thesis, the topics are limited to the worship section Kerâbîsî's work el-Furûk covers 779 issues and 39 books, and 100 of these is-sues have been studied. Kerâbîsî, who is meticulous while analyzing the issues, gene-rally uses an understandable style. Kerâbîsî tries to reveal the consistency of the is-sues that are similar in form in the Hanefi sect, but differ by law, and that there is no conflict in the decrees given.