Janos Sipos ve Bela Bartok'un çalışmaları bağlamında Türk müziği ve pentatonizm ilişkisinin incelenmesi
Study of the relationship between Turkish folk music and pentatonic music in the context of Janos Sipos and Bela Bartok's works
- Tez No: 737591
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada Türk halk müziği üzerinde çalışmış iki önemli müzik insanı olan Janos Sipos ve Bela Bartok'un Türkiye üzerinde yapmış oldukları derleme çalışmaları esas alınarak Türk müziği ve pentatonik müzik ilişkisi hakkındaki görüşleri, yaptıkları çalışmaların sonuçları ve değerlendirmeleri incelenmiştir. Janos Sipos ve Bela Bartok'un derledikleri halk ezgilerinin notasyonları incelenmiştir. Türk müziği ve pentatonik müzik arasındaki ilişki ile ilgili Janos Sipos, Bela Bartok ve Cumhuriyet döneminde yaşamış bazı önemli müzik adamlarının çalışmaları ve fikirleri doğrultusunda ne gibi ilişki olduğu incelenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the views of Janos Sipos and Bela Bartok, two important musicians who have worked on Turkish folk music, on the relationship between Turkish music and pentatonic music, the results and evaluations of their studies were examined, based on their compilation studies on Turkey. The notations of folk melodies compiled by Janos Sipos and Bela Bartok were examined. The relationship between Turkish music and pentatonic music has been examined and evaluated in line with the works and ideas of Janos Sipos, Bela Bartok and some important musicians who lived in the Republic period.