2020 yılı bağımsız denetim raporlarının Covid-19 salgınının etkileri açısından değerlendirilmesi: Gıda ve perakende sektörleri ile turizm sektöründe faaliyet gösteren halka açık şirketler üzerine mukayeseli bir inceleme
Evaluation of the independent audit reports for the year 2020 in terms of the effects of the Covid-19 pandemic: A comparative investigation on publicly held companies operating in food and retail sectors and tourism sector
  1. Tez No: 737640
  2. Yazar: BURAK ALİ ADANA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZBİRECİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Sosyal ve ekonomik hayatı neredeyse durma noktasına getiren Covid-19 salgını ve salgının etkilerini azaltmak adına yapılan kısıtlamalar birçok sektörün faaliyetlerini etkilediği gibi bağımsız denetim faaliyetlerini de etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı araştırma kapsamındaki işletmelerin Covid-19 salgını sürecinde finansal tablolarının ve bağımsız denetim raporlarının söz konusu işletmelerin salgından etkilenme durumlarını yansıtıp yansıtmadığını tespit etmek suretiyle finansal tabloların Covid-19 salgınının etkileri açısından gerçeğe uygun bir şekilde düzenlenip düzenlenmediğini ve bağımsız denetçi raporlarının paydaşların güvenilir bilgi beklentilerine yanıt verecek içerikte düzenlenip düzenlenmediğini ortaya koymaktır. Bu bağlamda salgından ekonomik anlamda farklı şekilde etkilenmiş olan gıda ve perakende sektörleri ile turizm sektöründe faaliyet gösteren işletmeler araştırma konusu edilmiştir. Çalışmada söz konusu işletmelerin finansal performanslarıyla bu işletmelerin bağımsız denetim raporları ve finansal raporlarında yer alan Covid-19 salgınıyla ilgili açıklamalar arasındaki uyum değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında yer alan işletmelerin bağımsız denetim raporları ve diğer finansal raporları incelendiğinde genel olarak sektörlerde beklenen etkilerin gerçekleştiği ve işletmelerin bağımsız denetimden geçmiş finansal tablolarında Covid-19 salgınının etkileri bağlamında yer verdikleri bilgilerin içinde bulundukları gerçek durumu yansıttığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic and the restrictions placed to reduce the effects of the pandemic, which brought social and economic life to a standstill, affected the activities of independent audit, just like in many sectors. This study aims at revealing whether the financial statements are prepared truthfully and whether the independent audit reports are prepared in a way that responds to the reliable information expectations of the stakeholders in terms of the effects of the Covid-19 pandemic by identifying whether during the pandemic, the financial statements and the independent audit reports of the enterprises within the scope of the research reflected the situation of them having been affected by the pandemic. In this context, enterprises operating in the food, retail, and tourism sectors, which were affected by the pandemic economically in different ways, were the subjects of the research. In the study, the relationship between the financial performance of these enterprises and the explanations about Covid-19 pandemic in the independent audit reports and financial reports of these enterprises was evaluated. When the independent audit reports and other financial reports of the companies within the scope of the research are examined, it is concluded that the expected effects in the sectors are generally realized and the information on the Covid-19 pandemic effects included in the independently audited financial statements of the companies reflects the real situation they are in.