Arterial switch' operasyonu sonrasında mortalı̇te ve morbı̇dı̇te üzerı̇ne etkı̇lı̇ rı̇sk faktörlerı̇nı̇n araştırılması
Investigation of risk factors affecting mortality and morbidity after the 'arterial switch' operation
  1. Tez No: 737652
  2. Yazar: NİHAT ÇİNE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH BİLAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu calısmada“Arterial Switch”operasyonu sonrasında mortalite ve morbidite üzerine etkili risk faktörlerinin araştırılması ve bunların analizi amaçlandı. Material-Metod: Çalışmaya dahil edilen 42 hastanın yaşları 3 ile 10 yaş (median 24.5 gün), ağırlıkları 2.100 kg ile 40 kg (ortalama 5.030 kg) arasında değişmekte idi. Bunlardan 18 hasta (%42.9) basit Büyük Arter Transpozisyonu (TGA), 24 hasta (%57.1) kompleks TGA idi. Olguların %30.9'nda coroner anomaliye rastlanıldı. Koroner reimplantasyonda 2 olguda kendi geliştirdiğimiz yeni transfer metodları kullanıldı (%71.4). Ortalama KardiyoPulmoner ByPass (CPB) süresi 156.6±37.1 dk'dır. Bulgular: Erken dönem toplam mortalite hızı %7.1 (3 olgu), simple vakalar için %11.1, kompleks vakalar için %4.2'dir. Koroner arter anomalisi olan olgular için mortalite hızı %15.4, normal coroner arter dağılım bulunan olgular için %3.4'dür. Koroner anomali varlığı ile mortalite arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Erken dönemde karşılaşılan en sık komplikasyon solunumsal sorunlar ve enfeksiyondur. CPB süresi ile yoğun bakımda kalış süreleri arasında anlamlı bir ilişki vardır. Sonuç: Postoperatif erken dönemde sık gözlenen enfeksiyon ve solunumsal sorunlar yoğun bakım kalış süresi uzunluğu ile ilişkilidir. Seyrek görülen ve yüksek risk yaratan bazı koroner anomalilerine yaklaşımda uygun tekniğin kullanılmasıyla, risklerin en aza indirileceği ve erken dönem sonuçların daha iyi olacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Background: In this study, we aimed to find out and analyze risk factors effective on mortality and morbidity after“Arterial Switch”operation. Material-Method: The ages of the 42 patients included in the study ranged from 3 days to 10 years of age (median 24.5 days), the weight ranged from 2.100 kg to 40 kg (overage 5.030 kg). Eighteen of these patients (42.9%) had simple Transposition of Great Arteries (TGA), 24 of these patients (57.1%) had complex TGA. Coronary anomalous was found in 30.9% of the cases. In two cases, new transferred method developed by ourselves was used in coronary reimplantation. For Pulmonary reconstruction, in general, single pericardial patch was used. Average Cardiopulmonary Bypass (CPB) time was 156.6±37.1 minutes. Results: Early term total mortality rate was 7.1% (3 cases), mortality rate for simple cases was 11.1%, for complex cases was 4.2%. Mortality rate of the cases with coronary artery anomalous was 15.4%, and 3.4% for cases with normal coronary artery distribution. No meaningful relationship was found between the presences of coronary anomalous and mortality. In the early term, the most frequently encountered complication were respiratory problems and infections. There is a significant relationship between CPB time and the duration of intensive care unit stay. Conclusions: Infections and respiratory problems frequently observed in the postoperative early term has a relation with the lenght of the duration of intensive care unit stay. By using th eproper technique in approach to certain coronary anomalous which are seldomly encountered and cousing high risk, we believe that the risk will be reduced to minimum and the early term results will be better.