Pediatrik hafif, orta, şiddetli alerjik rinitli hastalarda serum interlökin 36 gamma düzeylerinin araştırılması
Investigation of serum interleukin 36 gamma levels in pediatric patients with middle, moderate, severe allergic rhinitis
- Tez No: 737663
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TARIK SELÇUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmada esas amaçlanan pediatrik alerjik rinitli hastalarda, hafif, orta ve şiddetli şeklinde hastalık şiddetine dayalı ve hastalık sıklık süresine göre intermitan ve persistan olarak belirlenenlerin, IL 36 gamma serum seviyelerinin hastalık şiddeti ve süresiyle ilişkisi olup olmadığını değerlendirmektir. Ayrıca alerjik rinitli pediatrik popülasyonda serum IL 36 gamma düzeylerinin biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini saptamak, alerjik rinitin etyopatogenezindeki etkisini araştırmak ve sonraki çalışmalara tedavi ve hastalık yönetimi konusunda ışık tutmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2021 ve Mart 2022 tarihleri arasında SBÜ Antalya SUAM Pediatrik Alerji ve İmmunoloji polikliniklerine başvuran, alerjik rinit tanısı alan 50 hasta çalışma grubu ve 40 gönüllü de kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Gönüllülerin periferik kanından alınan örneklerde rutin tetkiklere ek olarak Serum IL 36 Gamma düzeyleri tespit edilmiştir. Bu değerler, hafif, orta ve şiddetli alerjik rinitliler ve intermitan ve persistan alerjik rinit olarak sınıflanan gruplarda ayrı ayrı değerlendirilmeye alınmıştır. Bulgular: Alerjik rinitli pediatrik popülasyon, kontrol grubuna göre karşılaştırıldığında sınırda istatistiki anlamlılık gösteren bir sonuçla karşılaşılmıştır (p=0,050). Kız çocuklarının, kontrol gruplarına göre IL 36 gamma seviyeleri istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulundu (p=0,044). Sonuç: Çalışmamız literatürdeki IL 36 gamma seviyelerinin pediatrik hastalarda değerlendirildiği tek çalışmadır. Alerjik rinitli pediatrik popülasyon, kontrol grubuna göre karşılaştırıldığında sınırda istatistiki anlamlılık gösteren bir sonuçla karşılaşılmıştır. Bu açıdan bakıldığında daha büyük pediatrik hasta gruplarında çalışması halinde daha farklı sonuçlar ile karşılaşılabilir. Kız çocuklarının, kontrol gruplarına göre IL 36 gamma seviyeleri anlamlı olarak daha yüksek bulunması, kız cinsiyeti için IL 36 gammanın alerjik rinitte belirteç olarak kullanılabileceğini düşündürmektedir. Serum total IgE seviyelerinin, IL 36 gamma ile anlamlı negatif korelasyon gösterdiğini, eozinofil seviyelerinin de anlamlı olmasa da negatif korelasyon gösterdiğini saptadık.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to evaluate whether the serum levels of IL 36 gamma are associated with the severity and duration of the disease in patients with pediatric allergic rhinitis, which are determined as mild, moderate and severe, intermittent and persistent according to the disease severity and according to the disease frequency. In addition, it is aimed to determine the usability of serum IL 36 gamma levels as a biomarker in the pediatric population with allergic rhinitis, to investigate its effect on the etiopathogenesis of allergic rhinitis, and to shed light on treatment and disease management in subsequent studies. Materials and Methods: The study included 50 study volunteers and 40 control volunteers diagnosed with allergic rhinitis, who applied to SBU Antalya SUAM Pediatric Allergy and Immunology outpatient clinics between January 2021 and March 2022. In addition to routine tests, serum IL 36 Gamma levels were determined in the samples collected from the peripheral blood of the volunteers. These values were evaluated separately in groups classified as mild, moderate and severe allergic rhinitis and intermittent and persistent allergic rhinitis. Results: When the pediatric population with allergic rhinitis was compared with the control group, a result showing borderline statistical significance was observed (p=0.050). IL 36 gamma levels were found to be statistically significantly higher in girls than in the control groups (p=0.044). Conclusion: Our study is the only study in the literature in which IL 36 gamma levels were evaluated in pediatric patients. When the pediatric population with allergic rhinitis was compared with the control group, a result showing borderline statistical significance was encountered. From this point of view, different results may be encountered if it is studied in larger pediatric patient groups. The fact that girls have significantly higher IL 36 gamma levels compared to the control groups suggests that IL 36 gamma for girls can be used as a marker in allergic rhinitis. We found that serum total IgE levels showed a significant negative correlation with IL 36 gamma, and eosinophil levels showed a negative correlation although not significant.