Luminal-A,luminal-B ve triple negatif meme kanserlerinde kan sitokin değerlerinde farklılıkların hastalık evresi ile ilişkisi
Relevance of differences in blood cytokine levels in luminal-A, luminal-B and triple negatif breast cancer with disease stage
  1. Tez No: 737668
  2. Yazar: ANIL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK OĞUZ İDİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genel Cerrahi, Allergy and Immunology, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Meme kanserine immun sistem cevabı ve sitokinlerin kanseri prognozundaki rolü ile ilgili literatürde çelişkili sonuçlara sahip yayınlar mevcuttur. Bu çalışmamızda meme kanseri hastaları intrinsik altgruplarına göre sitokinlerin durumları ve meme kanserine yanıtta bu sitokinlerin oları rolünün araştırılması amaçlanmaktadır. Materyal ve Metod: Çalışmaya Evre 1-2 meme kanseri tanısı almış ve henüz herhangi bir tedavi başlanmamış meme kanseri hastaları ile sağlıklı gönüllüler dahil edilmiştir. Meme kanseri hastalar alınan trucut biyopsi örneklerinin immunohistokimyasal incelemesi ER, PR, HER2 reseptör durumu ve Ki67 skoru belirlenip luminal A, luminal B ve triple negatif olarak sınıflandırılmıştır. Çalışmaya katılan gönüllülerden alınan serum örneklerinden Flow sitometri cihazı kullanılarak IL-1β, IFN-α2, IFN-γ, TNF-α, MCP-1, IL-6, IL-8, IL-10, IL-12p (p70), IL-17A, IL18, IL-23 ve IL-33 değerleri ölçülmüştür. Sonuçlar: Çalışmaya 19 luminal A, 20 luminal B, 18 triple negatif meme kanseri hastası ile 21 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Meme kanseri hastalarında TNF-α, IL6, IL-8, IL-10, IL-12p (p70), IL-18, IL-23 sitokinlerinin sağlıklı gönüllülere göre anlamlı oranda, MCP-1 ve IL-33 değerlerinin anlamlı olmasa da daha yüksek olduğu, intrinsik alt gruplama yapıldığında ise IFN-γ, IL-6, IL-8, IL-10, IL-12p (p70), IL17A, IL-18, IL-23 değerlerinin gruplar arasında anlamlı farklılık gösterdiği saptanmıştır. Triple negatif hastalarda diğer alt gruplara göre tek yüksek seyreden sitokin MCP-1 olup, diğer tüm sitokinlerin düşük olduğu görülmektedir. Tartışma ve Sonuç: Çalışmamız meme kanserine immun sistem cevabında özellikle Th1 ve Th17 ile ilişkili sitokinlerin rolü olduğunu göstermektedir. Ayrıca triple negatif meme kanserlerinde birçok sitokinin düşük saptanması triple negatif tümörlerin immunojenitesinin daha düşük olabileceği ve yeterli immun sistem cevabının oluşmaması sebebiyle bu tümörlerin daha agresif seyrettiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In the literature, there are publications with conflicting results regarding the immune system response to breast cancer and the role of cytokines in cancer prognosis. In present study, it is aimed to evaluate the status of cytokines according to the intrinsic subtype of breast cancer patients and the possible role of these cytokines in the response to breast cancer. Materials and Methods: Patients diagnosed with stage 1-2 breast cancer and not given any treatment yet and healthy volunteers were included in the study. Trucut biopsy samples taken from breast cancer patients were examined by immunohistochemical method and ER, PR, HER2 receptor status and Ki67 score were determined. It is classified as luminal A, luminal B and triple negative according to the receptor status. IL-1β, IFN-α2, IFN-γ, TNF-α, MCP-1, IL-6, IL-8, IL-10, IL-12p (p70), IL-17A, IL-18, IL-23 and IL-33 values were noted in the serum samples of the volunteers using a flow cytometry device. Results: 19 luminal A, 20 luminal B, 18 triple negative breast cancer patients and 21 healthy volunteers were included in the study. TNF-α, IL-6, IL-8, IL-10, IL-12p (p70), IL-18, IL-23 cytokines were significantly higher in breast cancer patients compared to healthy volunteers, although increase in MCP-1 and IL-33 values was not significant. When intrinsic subtyping was performed, significant differences were found between the groups in IFN-γ, IL-6, IL-8, IL-10, IL-12p (p70), IL-17A, IL-18, IL-23 values. Compared to other subtypes, the only higher cytokine value was MCP1 in triple negative patients. In addition, all other cytokines are seen to be at lower values compared to other subtypes. Discussion and Conclusion: In present study shows that especially Th1 and Th17- related cytokines play a role in the immune system response to breast cancer. In addition, the low levels of many cytokines in triple-negative breast cancers suggest that the immunogenicity of triple-negative tumors may be weaker and these tumors progress more aggressively due to the lack of adequate immune system response.