Assessment of some maternal risk factor and fetal growth with some biochemical parameter for pre-eclampsia women in Tikrit city
Tikrit şehrinde preeklampsi kadınlar için bazı anne risk faktörü ve büyüme ile ilgili bazı fötal biyokimyasal parametrelerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 737673
  2. Yazar: ISRAA FAISAL HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ ADEM, DR. MUHAANA OWEED HUSSEIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Erken başlangıçlı preeklampsili hastaları daha gençti, hamilelik sırasında daha kiloluydu ve yenidoğan doğum ağırlığı daha düşüktü. Şiddetli preeklampsili hamile kadınlar, olmayanlara göre daha fazla kilo aldılar. Orta veya şiddetli geç başlangıçlı preeklampsili araştırma katılımcılarımız, kontrol grubuna göre daha düşük doğum ağırlığına ve daha fazla gebelik ağırlığı artışına sahipti. Erken gebelik çalışma grupları demografik ve klinik olarak tanımlanmıştır. OSB hastaları kontrollere göre daha düşük gestasyonel yaşlara ve doğum ağırlıklarına sahipti. Gestasyonel yaş veya vücut kütlesi ne olursa olsun, geç başlangıçlı PE hastalarının bebekleri hafif PE hastalarına göre daha küçüktü. Hafif ve şiddetli belirtileri olan preeklampsi hastaları, aynı trimesterdeki sağlıklı hamile kadınlarla karşılaştırılır. PE hastalarında PlGF, IGF-1 ve VEGF kan seviyeleri kontrollere göre oldukça yüksekti. Preeklampsili 57, normal gebelikli 57 ve preeklampsisiz 31 kadını, çalışmaya katılanların ortalama ve standart sapmasını test ettik. Üç gruplandırma Hasta ve kontrol grupları karşılaştırıldığında, FBS, GGT ve ürede olumLu bir bağlantı ortaya çıktı. ROC eğrisinde IGF-1 (%100) ve IL-6 (%96) olduğu gibi, PIG (%100) ve VEGF (%99) oldukça duyarlıydı.
Özet (Çeviri)
Early-onset PE patients were younger, weighed more during pregnancy, and had a lower neonatal birth weight. Pregnant women with severe preeclampsia acquired more weight than those without. Our research participants with moderate or severe late-onset preeclampsia had lower birth weight and greater pregnancy weight increase than the control group. The early pregnancy study groups are described demographically and clinically. ASD patients had lower gestational ages and birth weights than controls. Regardless of gestational age or body mass, late-onset PE patients had smaller babies than mild PE patients. Preeclampsia patients with mild and severe manifestations are compared to healthy pregnant women in the same trimester. PlGF, IGF-1, and VEGF blood levels were considerably higher in PE patients than in controls. We tested 57 women with preeclampsia, 57 with normal pregnancy, and 31 with no preeclampsi the mean and standard deviation of the study's participants. Three groupings Comparing the patient and control groups revealed a favorable connection in FBS, GGT, and urea. PIG (100%) and VEGF (99%) were highly sensitive, as was IGF-1 (100%) and IL-6 (96%) on the ROC curve.