Stability of oil-in-water emulsion gels with chia (Salvia hispanica L.) mucilage
Chia (Salvia hispanica L.) zamkı içeren su içinde yağ emülsiyon jellerinin stabilitesi
- Tez No: 737672
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmanın amacı, zeytinyağı ve doğal emülgatör olan çiya tohumu kullanarak sentetik emülgatör içermeyen, su içerisinde yağ (Y/S) emülsiyonları ve Y/S emulsiyon jellerini oluşturmaktı. Müsilajları oluşturmak için chia tohumu- su oranı 1:50 olarak belirlendi ve 6 saatlik ekstraksiyon süresince 80°C sıcaklık uygulandı. Elde edilen müsilajlardan birine herhangi uygulama yapılmazken (kontrol) diğerine ultrasound ve daha sonra dondurarak kurutma uygulandı (işlem görmüş). Dondurarak kurutma işlemi sonucunda, işlem görmüş müsilajdan %13.52, kontrol müsilajından %12.50 oranında verim alındı. İşlem görmüş ve kontrol örneklerinden elde edilecek emülsiyon sistemleri için müsilaj tozları ile farklı konsantrasyonlarda (0.25, 0.50, 0.75 ve %1.00 w/w) emülsiyonlar hazırlandı. Y/S emülsiyonları ile aynı oranlarda hazırlanan 95°C ısı uygulanarak emülsiyon jelleri elde edildi. Y/S emülsiyonlarının müsilaj konsantrasyonun artışına bağlı olarak, emülsiyon aktivite indeksi (EAİ) ve emülsiyon stabilite indeksi (ESİ) arasında net bir ilişki bulunamadı. Hem (Y/S) emülsiyonları hem de emülsiyon jellerinin kremalaşma indeksi, parçacık boyutu ve mikroskopik görüntüleri birbiriyle tutarlıdır. Emulsion jellerinin su tutma kapasitesi (STK) artan müsilaj konsantrasyonu ile artarken yağ tutma kapasitesi (YTK) azalmıştır. Sonuçlar, en kararlı emülsiyonların, hem işlem görmüş hem de kontrol yöntemlerinde hazırlanan emülsiyon jellerinin %1'lik müsilaj konsantrasyonunda elde edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the project was to use olive oil and natural emulsifier chia seeds to make oil-in-water (O/W) emulsions and O/W emulsion gels that do not contain synthetic emulsifiers. To form the mucilages, the chia seed-water ratio was determined as 1:50 and a temperature of 80°C was applied during the 6-hour extraction period. One of the mucilage was prepared by application of ultrasound and then freeze-dried (treated), the other mucilage sample was prepared directly freeze-dried (control). As a result of the freeze drying process, treated mucilage yielded 13.52%, while control mucilage yielded 12.50%. To obtain emulsion systems from treated and control mucilages, emulsions were prepared with mucilage powders at various concentrations (0.25, 0.50, 0.75, and 1.00% w/w). O/W emulsions were prepared at an oil to water ratio of 20:80. Emulsion gels were obtained by applying 95°C heat to another samples prepared in the same proportions as O/W emulsions. There was no clear relationship between ESI and EAI depend on increasing mucilage concentration. In both O/W emulsions and emulsion gels, the creaming index, droplet size, and microscopic image results were consistent. Water holding capacity (WHC) of emulsion gels increased with increasing mucilage concentration whereas oil holding capacity (OHC) decreased. Results indicate that the most stable emulsions were obtained at 1.00% mucilage concentration of emulsion gels prepared in both treated and control mucilages.