İnvaziv duktal karsinom'da modifiye scarff-bloom-richardson gradeleme sistemi ile p16 ve bcl-2 ekspresyonunun karşılaştırılması
- Tez No: 737690
- Danışmanlar: UZMAN MİHRİBAN GÜRBÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Giriş: Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanserdir. Meme kanserleri içinde en yaygın tip invaziv duktal karsinomdur. p16INK4a ve bcl-2 genleri hücre siklüs kontrolundeki major yolaklarla ilişkilidir. Aynı zamanda meme karsinogenezinde de rol oynarlar. Bu çalışmada invaziv duktal karsinom olgularında“Modifiye Scarff-Bloom-Richardson”mikroskopik derecelendirme sistemindeki histopatolojik parametreler ile p16 ve bcl-2 ekspresyonu arasındaki ilişki araştırılmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmamızda 2011-2013 yılları arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Patoloji Bölümünde invaziv duktal karsinom tanısı konulan 88 olgu incelenmiştir. Hastaların yaşları 39-89 arasında değişmekle birlikte ortalama yaş 57,9 idi. Hastaların 87'si kadın, biri erkekti. Parafin bloklardan 3 μ kalınlığında kesilmiş lamlara p16 ve bcl-2 immunohistokimyasal boyaları uygulandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast cancer is the most frequent cancer among women. The most common type of the breast carcinoma is invasive ductal carcinoma. The p16INK4a and bcl-2 genes are two of the major pathways involved in control of the cell cycle. They also play key roles in breast carcinogenesis. In this study, the relationships between the histopatologically parameters in the“Modified Scarff-Bloom-Richardson”microscopic grade system, expression of p16 and bcl-2 gene in the cases with invasive ductal carcinoma was to investigate. Materials and Methods: In our study, 88 cases which were diagnosed as invasive ductal carcinomas the years between 2011-2013 at Haseki Educational and Research Hospital Pathology Department were examined. One of them was male, 87 patient were female. The patients' ages ranged from 39 to 89 years, with a mean age of 57,9 years. p16 ve bcl-2 was performed on 3 μ routinely processed paraffin sections.