Barok, Klasik, Romantik dönemlere ait besteciler ve eserleri
Composers belonging to Baraque, Classic, Romantic periods and their works
  1. Tez No: 73770
  2. Yazar: E. EBRU TAMER
  3. Danışmanlar: VİCTOR PİKAİZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ii ÖZET Bu tezde barok, klasik, romantik dönemler ve bu dönemlere ait ünlü bestecilerin biyografileri ile eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Barok bir sanatsal anlatım biçimidir. Barok çağın başlangıç tarihi birçok kaynağa göre 1580 ile 1600, sona erme tarihi ise JOHANN SEBASTIAN BACH'ın ölüm yılı olan 1750 olarak belirlenir. J.S. BACH bu dönemin en önemli bestecilerindendir. Müzik tarihinde on sekizinci yüzyılın ikinci yansı ile on dokuzuncu yüz yılın başlarım kapsayan döneme klasik dönem denmiştir. Klasik dönemde, uzun cümleli ve gösterişli yazıya dayalı barok çağ üslubu yerini, daha parlak, sade ve net bir sanata bırakmıştır. W.A. Mozart ve L.V. Beethoven bu dönemin en önemli bestecilerindendir. Romantik dönem 1830'dan 20. Yüzyılın başlarına kadar uzanan müzik akımıdır. Romantizm; düş kurmaların hayal içinde uçmaların ulaşılamayanın peşinde koşan, acındırmacı ve ruhsal iniş çıkışların yansıtılacağı sanat akımlarını ifade eder. Paganini, Brahms, Dvorak, Cesar Frank. Tchaikowski, Schumann Romantik çağın en önemli bestecilerindendir. Bu tezde keman eğitimi gören öğrencilere, keman sanatçılarına, eserler, bestecileri ve yaşadıkları dönemler hakkında bilgi verilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ SUMMARY In this thesis, information about the baroque, classic, romantic ages and famous composers belong to these periods and their works are given. Baraque is a from of artisctic expression. According to some references, begining of baroque age is between 1580 and 1600 and finishing is the death year of JOHANN SEBASTIAN BACH which is 1750. J.S. BACH is one of the most important composer of this age. In music history, the period which covers the second half of 18*^ century and the beginning of the 19th century is called the classic age. In the classic age, art is more bright, pure and net compared to the style in baraque age which relys an long sentences and writing of striking appereance. W.A. Mozart and L.V. Beethoven are the most important composers of this age. Romanticism is the music age starting from 1830 and going until the beginning of 20tn century. Romanticism expresses the art current which reflect imagination, flights in dreams, runnung after unreachable and mental descending and oscending. Paganini, Brahms, Dvorak, Cesar Frank, Tchaikowski, Schumann are the most important composers of this age. The aim of this study is to give violin class students and the violinists, illuminating knowledge about the composers, their works and the periods they belong.