The Conflict between the individual and the society: Glass family in J.D. Salinger's stories
Bireyle toplum arasındaki uyumsuzluk: J.D. Salinger'in öykülerindeki Glass ailesi
- Tez No: 73769
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE MUTLUAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
11 ÖZET Modern Batı edebiyatı'nın esasım oluşturan mağduriyet, baş kaldırma, yabancılaşma ve iletişim eksikliği Amerikan Edebiyatı'nda da fazlaca yer alan temalar arasındadır. Eserlerinde bu temaları işleyen yazarlar, daha çok birey ve toplum arasındaki uyumsuzluğu yansıtmışlardır. J. D. Salinger duyarlı birey ile düzene ayak uydurmuş yapmacık toplumun çatışmasını etkili biçimde işleyen gözde yazarlardan biridir. Ana karakterlerini maddeci ve şekilci toplumdan kendini soyutlamış ve incinmiş bireyler oluşturur. Salinger, hassas birey ve acımasız toplum arasındaki çatışmayı Glass ailesinin çok gelişmiş, yetenekli, zeki, aşın duyarlı ve sevgi dolu çocuklarıyla yansıtmıştır. Yine bu karakterler aracılığıyla, bireyin toplumla çatışmasının ciddi ölçüde bunalıma ve hatta intihara neden olabileceğini göstermiştir. Salinger'ın karakterleri çoğunlukla diğer insanlarla aralarındaki iletişim sorunları nedeniyle toplumdan soyutlanan, bulunduğu ortama yabancılaşan ve bunun sıkıntısını derinden yaşayan insanlardır. Bu bakımdan, bu tezin amacı Salinger'ın birçok hikayesinde yer alan Glass ailesi bireylerininin sıkıntılarının neden ve sonuçlarını irdelemek ve bu kişilerin toplumla çatışmalarını vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Since the beginning of the twentieth century, the themes of victimization, rebellion, alienation, and lack of communication have been used in western and American literature. The writers who are concerned with these themes have mainly portrayed the conflict between the society and individual. J. D. Salinger is one of the most popular and successful writers in reflecting this conflict between the sensitive individual and the conformist and phony society. In his works he deals with the frustration and isolation of the individual in a materialistic and formalist society. Salinger reflects this conflict between the sensitive self and the harsh society through the sophisticated, talented, brilliant, hypersensitive and loving children of the Glass family. With his Glass characters, he reveals that, the conflict and quarrel with the society may lead to suicide or mental breakdown. Salinger's characters mostly become victims of society and suffer from lack of communication, isolation and alienation. In this respect, this thesis is an attempt to examine the causes and effects of the individual's squalor and to trace the conflicts of the young individual in the society.