Barok, Klasik, Romantik ve Çağdaş dönemlerde keman
The Violin in Baraque, Classic, Romantic and 20 th century
  1. Tez No: 73614
  2. Yazar: ÖZCAN ULUCAN
  3. Danışmanlar: VİKTOR PİKAZİEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Keman, müzik tarihinde kendisine en popüler pal en 1 ardan biri olarak yer edinmiştir. Yaylı çalgılar ailesinde de ilk sırada yer alan keman. 13. Yüzyıldan itibaren, farklı toplumların kültürlerinde yer almış ve günümüze değin kendisine verilen önem azalmamıştır. Kemanın popüler bir çalgı olmasının birçok nedeni vardır. Örneğin yaylı çalgılar ailesi içinde en küçük ölçülere sahip olan keman aynı zamanda en tiz sesli olanıdır. Bu doğrultuda, kolay taşınabilir bir çalgı olduğundan, toplumsal eğlencelerde (düğün, karnaval, festival) sıkça kullanılmıştır. Bunun yanısıra, ses tınısı ve tizliği bakımından insan sesine yakın olmasından dolayı bu özelliğiyle de diğer çalgılara göre öncelikli olmuştur. Bu tezde, çalgılar arasında en kapsamlılarından biri olan keman edebiyatının içinden, farklı dönemlere ait bestecilerin bazı eserleri seçilerek analizleri yapılmıştır. Bu analizler, bestecilerin biyografileri üzerinde fazla yoğunlaşmayarak, daha fazla eserlerin yazıldığı dönemler göz önünde bulundurularak yapılmıştır ve keman öğrencilerinin bu eserleri çalışmaları halinde sözkonusu analizlerden yararlanmaları amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The violin is one of the most popular instruments in the history of MusicBeing in the front row of the violin family as well, from the 13 th century onwards the violin has been part of the culture of many different countries, and the interest shown to this instrument during the centuries continued till today. The reasons of this popularity are many. For example, the violin is by size, the smallest instrument in the violin family and parallel to this, it is the one with the highest pitch wich makes it to sound near to the human voice.This important quality and also the small size has given the violin the opportunity to be one of the most welcomed instruments in the social entertainments of different cultures. This study contains several examples selected from different periods of the violin repertory and its aim is, rather than giving a general biography of the composers of the pieces, to concentrate more on the periods in wich these pieces have been written and thus to be a guide to the violinists who are going to add these pieces to their repertoire.