Türk sivil havacılık sisteminde sportif havacılığın alt dalı olan akrobasi uçuşları analizi: Türkiye örneği
Aerobatic flights analysis, a sub-branch of sportive aviation in the Turkish civil aviation system: Case study of Türkiye
  1. Tez No: 737730
  2. Yazar: ELİF GÜLSÜM İNCE POÇAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN RODOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Spor, Civil Aviation, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Havacılık sektörü; Sivil Havacılık faaliyetleri dahilinde teknik ve bakım hizmetleri, ticari hava taşımacılığı faaliyetleri, handling hizmetleri, genel havacılık faaliyetleri, diğer havacılık servisi faaliyetleri ve havacılık eğitimi faaliyetlerinin bütününden meydana gelmektedir. Genel havacılık faaliyetleri ise, eğitim uçuşları faaliyetleri, aerial work kapsamındaki uçuşlar, ticari olmayan iş amaçlı uçuşlar ve sportif havacılık bünyesindeki uçuş faaliyetlerinin bütünü ile hayat bulmaktadır. Yurt dışındaki havacılık faaliyetleri ile kıyaslandığında halen gelişmekte olan Türk sivil havacılık faaliyetleri her geçen yıl önem kazanmaktadır. Sivil havacılık ve genel havacılıkta yaşanan gelişmeler ile birlikte sportif havacılık uçuşlarında da artış yaşanmaktadır. Sportif havacılık dallarının tanınması ve tanıtılması ile birlikte sportif havacılık faaliyetlerine ilgi artmaktadır. Türk sportif havacılık faaliyetleri geçen yıllar dahilinde önemini arttırmaktadır. Akrobasi uçuşları sportif havacılık faaliyetlerinden dünya havacılığında yoğun ilgi gören alt dallardan biri olarak sayılmaktadır. Bu çalışmada dünya havacılığında sportif havacılığın önemli bir kolu olarak faaliyet gösteren akrobasi uçuşlarının Türkiye'deki durumunu ortaya koymak ve gelişmesi adına profesyonellerin önerilerini sunmak amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aviation industry; it consists of technical and maintenance services, commercial air transport activities, handling services, general aviation activities, other aviation service activities and aviation training activities within the scope of civil aviation activities. General aviation activities, on the other hand, come to life with training flights activities, flights within the scope of aerial work, non-commercial business flights and flight activities within sports aviation. Compared to aviation activities abroad, Turkish civil aviation activities, which are still developing, gain importance every year. Along with the developments in civil aviation and general aviation, there is an increase in sportive aviation flights. With the recognition and promotion of sportive aviation branches, interest in sportive aviation activities is increasing. Turkish sportive aviation activities have increased their importance in the past years. Aerobatic flights are considered as one of the sub-branches of sportive aviation activities that attract great attention in world aviation. In this study, it is aimed to reveal the situation of aerobatic flights in Turkey, which is an important branch of sportive aviation in world aviation, and to present the suggestions of professionals in order to develop it.