Küreselleşme ve bankacılık: Türk bankacılık sektöründe doğrudan yabancı yatırımların dünü, bugünü ve geleceği
Globalization and banking: Past, present and future of foreign direct investments in the Turkish banking sector
- Tez No: 737756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİM DURAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Sürekli olarak değişen ve dönüşen dünyada küreselleşme sürecinin önemi göz ardı edilememektedir. Bu süreç hem akademik hem de pratikte farklı çalışma alanına etki etmiş ve etki etmeye de devam etmektedir. Bu noktada sosyal bilimler alanında küreselleşmenin yansımalarını gördüğümüz sektörlerden belki de en önemlisi finansman ihtiyacı olan gerçek ve tüzel kişilere fon desteğinde bulunan bankacılık sektörüdür. Bankalar küreselleşmenin etkisiyle hem sundukları finansman ürünlerini genişletmiş, hem de farklı ülkelerde de faaliyet göstermeye başlamışlardır. Bankalar artık küreselleşme sürecinin etkisiyle birlikte artık belli alanlarda ve ülkelerde değil birçok farklı alanda ve ülkede faaliyet göstermektedirler. Türk bankacılık sektörü de gerek dünyada yaşanan gelişmeler kapsamında gerekse iç dinamiklerin etkisiyle doğrudan yabancı yatırımlar açısından hedef pazarlardan biri konumundadır. Bu çalışmada küreselleşme sürecinin bir sonucu olarak doğrudan yabancı yatırım şeklinde faaliyette bulunan veya bulunacak olan uluslararası bankaları kar ve zarar açısından nelerin beklediği incelenmektedir. Bu açıdan çalışmanın birinci bölümünde küreselleşme ve küreselleşmenin ekonomik yansımaları ile birlikte genel olarak bankacılık sektörünün küreselleşme süreci incelenmektedir. İkinci bölümde ana hatlarıyla doğrudan yabancı yatırımlar ve uluslararası bankaların ana ülkelerinin dışına açılma yöntemleri incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise SWOT Analizi (Güçlü Yönler, Zayıf Yönler, Fırsatlar ve Tehditler) yöntemiyle doğrudan yabancı yatırımlar açısından Türk bankacılık sektörü incelenmektedir. Yapılan SWOT Analizi sonucunda Türk bankacılık sektörü mevcut ve gelecekte ortaya çıkabilecek olası hukuksal, yapısal, sosyo-kültürel ve demografik özellikleri nedeniyle birçok açıdan olumlu özelliğe sahiptir. Bundan dolayı doğrudan yabancı yatırımalar yoluyla Türkiye'ye gelecek olan uluslararası bankaları Türk bankacılık sektörü cezbetmeye devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The importance of the globalization process cannot be ignored in a constantly changing and transforming world. This process has had an impact on many fields of study and continues to do so. One of its areas of influence is the banking sector, which provides financial support to real and legal persons. However, with the effect of the globalization process, banks are no longer operating in certain areas and countries, but in many different areas and countries. In Turkey, by applying the free market economy in parallel with many countries of the world, it enables private banks with foreign partnerships and completely foreign capital banks to operate in Turkey, as well as state-owned banks in the country. In this study, as a result of the globalization process, what is expected of international banks that operate or will operate in the form of foreign direct investment in terms of profit and loss is examined. In this respect, in the first part of the study, globalization and the economic reflections of globalization, as well as the globalization process of the banking sector in general, are examined. In the second part, foreign direct investments and the methods of opening international banks outside their home countries are examined. In the third part, the Turkish banking sector is examined with the SWOT Analysis (Strengths, Weaknesses, Opportunities and Threats) method. As a result of the SWOT Analysis, the Turkish banking sector appears to be positive in many respects due to its current and future legal, structural, socio-cultural and demographic characteristics. Therefore, the Turkish banking sector is profitable for international banks that will come to Turkey through foreign direct investments.