Paleotsunami investigation in sediments of Demre lagoon (Eastern Mediterranean)
Demre lagünü (Doğu Akdeniz) çökellerinde paleotsunami araştırması
- Tez No: 737767
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Jeodinamik olarak aktif olan ve birçok tsunamijenik kaynağa sahip olan Doğu Akdeniz bölgesinde tarihsel tsunami kayıtları mevcuttur. Bu çalışma, Demre Lagünü'ndeki tsunamilerin jeolojik izlerini araştırmayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda lagünden alınan dört adet karot üzerinde ITRAX mikro-XRF taraması yapılarak radyografik görüntüler ve jeokimyasal veriler elde edilmiştir. Ayrıca karotlardan üçü üzerinde tane-boyutu analizi yapılmış ve karot boyunca 125 μm'den iri taneli kırıntılı tortulların değişimi hesaplanmıştır. Ek olarak, aynı üç karotta 4 cm'de bir foraminifer bolluğu belirlenmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre, tsunamiler ile ilişkili olabilecek 9 sedimanter seviye tespit edilmiştir. Bu seviyeler karotlar arasında stratigrafik olarak deneştirilmiştir. Seviyelerin tarihlendirilmesinde radyokarbon tarihleme metodu kullanılmış ve seviyelerin tarihleri yaş-derinlik modeline göre belirlenmiştir. Buna göre, tespit edilen olaylardan altı tanesi M.S. 1870, 1303, 1033/1068, 551, 365 ve 148 yada 115 tarihsel tsunamileriyle eşleşmektedir. Yaklaşık olarak 2. Yüzyıl başlangıcına, 7. Yüzyıl sonuna ve 10. Yüzyıl sonuna tarihlendirilen diğer 3 olay ise herhangi bir tarihsel tsunami kaydı ile ilişkilendirilememiştir. İncelenen tsunami çökelleri istifin geri kalanına kıyasla daha homojen, yoğun ve ince-taneli çökellerle karakterize edilmekte olup, Ti, Sr, Cl ve Br konsantrasyonları da istifin geri kalanına kıyasla daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
There are historical tsunami records in the Eastern Mediterranean region, which is geodynamically active and has several tsunamigenic sources. This study aims to investigate the geological traces of these tsunamis in Demre Lagoon. In this context, ITRAX micro-XRF core scanning was performed on four cores taken from the lagoon, and their radiographic images and elemental variations were revealed. In addition, grain-size analysis was performed on 3 of the cores, and the percentage variation of the detrital sediment coarser than 125 μm along the core was found. Foraminifera abundance along the same 3 cores was also determined. According to these approaches, 9 instantaneously deposited sedimentary events were detected. These events have been stratigraphically correlated throughout the cores. Radiocarbon dating was used to date the events, and the dates of the events were determined according to the age-depth model. Accordingly, 6 of the events match the historical tsunamis of 1870 CE, 1303 CE, 1033/1068 CE, 551 CE, 365 CE, and 148 or 115 CE. The other 3 events, approximately dated to the late 2nd, early 7th and early 10th centuries, were not correlated with any historical tsunami record. The tsunami deposits in Demre Lagoon are characterized by more homogeneous, denser, and finer-grained sediments, and depleted in Ti, Sr, Cl, and Br compared to the background sedimentation.