2016-2020 yılları arasında İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi kliniğinde cerrahisi gerçekleştirilen primer glioblastoma tanılı hastalarda thioredoksin-1, peroksiredoksin-1, sirtuin-2 ve sirtuin-3 düzeylerinin araştırılması
  1. Tez No: 737773
  2. Yazar: MEHMET AKİF AMBARCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN TÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Glioblastoma (GBM) beynin bilinen en sık primer malign tümörüdür. Sağ kalım süresi ortalama 15 ay ila 24 ay olup tedavisinde cerrahi sonrası kemoterapi ve radyoterapi uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı erken teşhis ve tedavide sağ kalım süresini uzatmak için yardımcı yöntem ve araçların oluşmasına katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniğinde 20 ile 80 yaş aralığında primer GBM tanısıyla cerrahisi yapılan 20 hastanın (10 kadın 10 erkek) tümör doku örnekleri -80 derecede muhafaza edilmiştir. İstanbul Adli Tıp Kurumundan alınan onay ile alınan 30 kadar kadavradan frontal ak madde örnekleri alınarak (15 erkek kadavra dokusu,15 kadın kadavra dokusu) kontrol grubu oluşturulmuştur. Örnek üzerine fosfat tamponu (1:9 oranında) (pH:7.4) eklenmiştir. Mekanik homojenizatör ile her bir örnek homojenize edilerek %10'uk homojenatlar elde edilmiştir. Homojenatlar 3000 rpm'de 5 dakika santrifüj edilmiş ve süpernatantlar kullanılarak Sirtuin 2-3, tioredoksin-1, peroredoksin-1 seviyelerine Elisa kitleri (BT Lab Shanghai, China ) ile bakılmış ve elde edilen sonuçlar istatiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Tüm tümör dokularında, bakılan 4 parametrenin de yüksek düzeyde olduğu saptanmıştır. SIRT-2 ve SIRT-3 ün birbirine etkileri olduğu, SIRT -3 ve TRX-1 PRX-2'nin orta düzey tümör oluşumunda birbirine etkileri tespit edilmiştir. Lakin TRX-1 ve PRX-2 birbirlerine etkisi yoktur. Sonuç: Çalışma sonucunda, SIRT-3 enziminin tümör oluşumuna bağımsız şekilde risk oluşturduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma (GBM) is the most common primary malignant tumor of the brain. The average survival time is between 15 months and 24 months, and chemotherapy and radiotherapy are applied after surgery in the treatment. The aim of this study is to contribute to the formation of auxiliary methods and tools to prolong survival in early diagnosis and treatment. Materials and Methods: Tumor tissue samples of 20 patients (10 females, 10 males) who underwent surgery with the diagnosis of primary GBM between the ages of 20 and 80 in the Neurosurgery Clinic of Istanbul Training and Research Hospital were preserved at -80 degrees. The control group was formed by taking frontal white matter samples from about 30 cadavers (15 male cadaveric tissue, 15 female cadaveric tissue) obtained with the approval of the Istanbul Forensic Medicine Institute. Phosphate buffer (1:9 ratio) (pH:7.4) was added onto the sample. 10% homogenates were obtained by homogenizing each sample with a mechanical homogenizer. The homogenates were centrifuged at 3000rpm for 5 minutes and the levels of Sirtuin 2-3, thioredoxin-1, peroredoxin-1 were measured with Elisa kits (BT Lab Shanghai, China) using the supernatants. The results were compared statistically. Results: In all tumor tissues, all 4 parameters were found to be at high levels. It has been determined that SIRT-2 and SIRT-3 have effects on each other, and that SIRT -3 and TRX-1 PRX-2 affect each other in the formation of intermediate tumors. However, TRX-1 and PRX-2 have no effect on each other. Conclusion: As a result of the study, it was determined that the SIRT-3 enzyme independently poses a risk for tumor formation.