Yenidoğan polikliniğinde izlenen hastaların işitme fonksiyonlarının risk faktörleri ile birlikte otoakustik emisyon ve işitsel beyin sapı yanıtları ile değerlendirilmesi
Evaluation of hearing functions of patients followed in the neonatal outpatient clinic with risk factors and otoacoustic emission and auditory brainstem responses
  1. Tez No: 737775
  2. Yazar: HAKAN SARBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Ortalama 1000 bebekten bir tanesi sosyal, entellektüel ve dolayısıyla psikolojik gelişimini etkileyecek düzeyde bilateral işitme kaybı ile doğmaktadır. Bin bebekten 2 tanesinde ise daha az şiddetli, dolayısıyla daha geç fark edilebilen, ancak benzer sorunlara neden olabilen işitme kayıpları vardır. Toplamda binde 3'lük bu oran Türkiye'de yılda yaklaşık 4500 yenidoğanda rehabilitasyon gerektirecek işitme kaybı tanısı koyulmasını gerektirmektedir. Amacımız Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Polikliniğinde izlenen hastaların işitme fonksiyonlarının risk faktörleri ile birlikte Otoakustik Emisyon (OAE) ve İşitsel Beyin Sapı Yanıtları (ABR) ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmamızda risk faktörü olan 100 olgu ile risk faktörü olmayan 100 olgunun OAE ve ABR testi sonuçları karşılaştırılmıştır. Risk faktörü olan grupta 100 olgunun 17'si OAE testinden kalırken, bu 17 olgunun 5'i ABR testinden de kalmıştır. Risk faktörü olmayan grupta 100 olgunun 3'ü OAE testinden kalırken, 1'i ABR testinden kamıştır. İki basamaklı işitme tarama testlerinden kalan 6 olgunun 1'inde herhangi bir risk faktörü bulunmamaktayken, 3 olguda 1risk faktörü, 1 olguda 2 risk faktörü, 1 olguda ise 3 risk faktörü bulunmuştur. Sonuç olarak risk faktörleri sayısı ile kalma oranları karşılaştırıldığında; risk faktörü olmayan grupta %1, bir risk faktörü olan grupta %3,2, iki risk faktörü olan grupta %25, 3 risk faktörü olan grupta ise %100 'lük kalma oranı bulunmuştur. Risk faktörü sayısı arttıkça ABR testinden kalma oranı anlamlı derecede artmaktadır.
Özet (Çeviri)
An average of one in 1000 babies is born with bilateral hearing loss that affects their social, intellectual and therefore psychological development. About 2 out of a thousand babies have hearing loss that is less severe, so it can be noticed later, but can cause similar problems. This rate of 3 per thousand in total requires the diagnosis of hearing loss, which will require rehabilitation, in approximately 4500 newborns per year in Turkey. Our aim is to evaluate the auditory functions of the patients followed in the Ümraniye Training and Research Hospital Neonatal Outpatient Clinic, in comparison with risk factors and Otoacoustic Emission (OAE) and Auditory Brainstem Responses (ABR). In our study, the OAE and ABR test results of 100 cases with risk factors and 100 cases without risk factors were compared. While 17 of 100 cases failed the OAE test in the risk factor group, 5 of these 17 cases failed the ABR test. In the group without risk factors, 3 out of 100 cases failed the OAE test, while 1 failed the ABR test. While no risk factor was found in 1 of 6 cases who remained from the two-step hearing screening tests, 1 risk factor was found in 3 cases, 2 risk factors in 1 case, and 3 risk factors in 1 case. As a result, when the number of risk factors and survival rates are compared; 1% in the group without risk factors, 3.2% in the group with one risk factor, 25% in the group with two risk factors, and 100% in the group with 3 risk factors. As the number of risk factors increases, the rate of failing the ABR test increases significantly.