Beden ve iktidar: Radikal feminizmin cinselliğe bakışının incelenmesi
Body and power: The reviewal of radical feminism's point of view about sexuality
  1. Tez No: 737792
  2. Yazar: İLKNUR AKTULAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA İREM ÇAKIRCA YÜCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Philosophy, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Araştırma beden ve iktidar arasındaki ilişkiyi feminist teorinin vurgularıyla anlamlandırmaya çalışırken beden üzerinde tahakküm kurmanın felsefi ve psikolojik alt yapılarını ifşa etmeyi hedeflemiştir. Bu vurgunun temeli oluşturulurken zihin ve bedenin birlikte çalışma prensiplerinden faydalanılmış; feminist akımlardan radikal feminizmin kadın bedeni ve cinselliği ile ilgili yorumları ve radikal feminizmin görüşlerine karşı olarak belirtilen özgürlükçü görüşler incelenerek kadın sınıfının kendi bedeninin kontrolüne nasıl sahip olabileceği üzerine düşünülmüştür. Tezin amaçladığı, bu kapsamda feminist mücadeleye katkı sağlamak,“Öteki”olarak tanımlanan kadının ötekiliği içselleştirmesine engel olmaya çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda bedeni ve cinselliğinin yalnızca kadının kontrolünde olması için nelerle mücadele edilmesi gerektiği ve radikal feminizmin bu kapsamda hangi konularda yanılmış olabileceği araştırmanın tartıştığı konulardır.
Özet (Çeviri)
While trying to make sense of the relationship between body and power with the emphasis of feminist theory, the research aimed to reveal the philosophical and psychological infrastructures of domination on the body. When forming the basis of this emphasis, coworking principles of mind and body were utilized; the interpretation of radical feminism, which is one of the feminist movements, on the female body and sexuality, and the libertarian views expressed against the views of radical feminism, are examined and it was has thought about how the female class can have control of their own body. The aim of the thesis is to contribute to the feminist struggle in this context and try to prevent internalizing otherness to the woman who is identified as“Other”. In accordance with this purpose, what should be fought to ensure that women's bodies and sexuality are under the control of only women, and what issues radical feminism might have been mistaken in this context are the subjects discussed in the research.